Обиљежен Међународни дан писмености

У Народној библиотеци Градишка данас је обиљежен Међународни дан писмености, 8. септембар. Ученицима Гимназије, предавање о писмености, српском језику и писму, одржао је проф. др Душко Певуља са Филолошког факултета Универзитета у Бањалуци.

Професор Певуља рекао је да је најважније за писменост да се она непрестано његује и да се његује у школама и јавном простору.

“О писмености треба говорити током читаве године, а не само на Међународни дан писмености јер је писменост одраз личне културе али и културе једног народа“, рекао је Певуља. Он је нагласио да културни садржај, писменост и језик у систему вриједности нашег друштва треба да буду на једном битно друкчијем мјесту него што је то данас.

“Кад се то промијени, онда ћемо бити писменији, онда ћемо његовати наш језик и бити свјесни да нам је језик дарован и да имамо велику књижевност коју требамо читати“, поручио је Певуља.
Директор Народне библиотеке Сњежана Миљковић навела је да током годишњих активности посебну пажњу посвећују очувању српског језика.
„Мислим да смо на пригодан начин обиљежили овај дан и још једном се покушали освијестити колико смо писмени и колико се на томе ради“, истакла је Миљковић.

Међународни дан писмености УНЕСКО обиљежава од 1967. године
Обиљежавање међународног дана писмености у Градишци дио је програма „Градишке јесени 2025“.
С.В.




