
Полазници овогодишње Љетне школе филма, која се одржава у Градишци, почели су са практичном реализацијом до сада стеченог знања. У току је снимање првих кадрова кратког играног филма.
Након предавања и теоријске припреме из области режије, камере, сценарија и монтаже млади аутори ових дана имају прилику да се опробају у стварном филмском процесу. Полазници су распоређени у тимове који обављају кључне задатке на сету, од вођења глумаца и кадрирања, до подешавања свјетла и озвучења.

Менторима је циљ да полазници кроз практичан рад стекну јаснији увид у комплексност филмске продукције. Асистент на Академији умјетности Зоран Пилиповић рекао је да теже да им снимање буде најлакши дио, јер припрема је сигурно преко педесет посто урађеног, те их учимо како да техничке ствари користе као средство изражавања.
Након снимања кадрова услиједиће филмска монтажа коју ће са 12 полазника радити Горан Пузић и Александaр Јурић. Затим слиједи корекција и обрада слике и звука, након чега ће два кратка филма бити премијерно приказана у петак 29. августа на љетној позорници Завичајног музеја Градишка у 21 час, када ће публика имати прилику погледати резултат њиховог стваралачког рада.
Љетну школу филма је организовао Аудио-визуелни центар Републике Српске у сарадњи са Министарством просвјете и културе Републике Српске и подршку Града Градишка.
Н.М.








