VIJESTI

Aloja, ljekovita biljka našeg podneblja

Aloje su biljke neobično lijepih cvjetova koje potiče iz Afrike a raste do metra, u visinu. Sve više je rasprostanjena i kod nas. U svojoj domovini izraste nekoliko metara u visinu, a kao lončanica ne prelazi 50-60 centimetara.

Stvara postrane izdanke u obliku rozete, tako da starije biljke poprimaju grmoliki rast. Listovi su nazubljeni, a grozdasti cvijet je crvenonarančast. Jedna od najvećih je u vrtu Ljupka Marjanovića, advokata iz Rovina koji je, kako kaže, veliki ljubitelj ukrasnih biljaka.

Aloja pripada porodici ljiljana.Poznata je kao ljekovita ili čudotvorna biljka. Aloja izvrsno podnosi uzgoj u saksijama, voli mnogo svjetla, a podnosi i direktno sunce. Naučnici su dokazali da količina gela, veličina biljke i dužina listova su u proporcionalnoj vezi sa količinom svjetlosti koja je biljka primila. Zemlja za sadnju mora biti prozračna u koju je poželjno umiješati pijesak.

U toplijim mjesecima aloju treba češće zalijevati, a u razmaku između dva zalijevanja zemlja se treba zasušiti. Višak vode uzrokuje truljenje korijena. Prihranjuje se u proljeće i ljeto, a ako se uzgaja radi hranjivih sastojaka uputno je koristiti organska gnojiva. Prezimljuje na hladnijem mjestu, ne podnosi temperature ispod deset stepeni. U zimskom period treba smanjiti zalijevanje.

Razmnožavanje

Aloja se razmnožava reznicama i prokorijenjenim postranim izdancima. Reznice se režu oštrim nožem i ostave se  nekoliko dana „naglavačke“ da se rez posuši, zatim se sadi u mješavinu zemlje i pijeska. Aloje je ljekovita biljka koja se koristi u farmaceutskoj industriji, kozmetici i prehrambenoj industriji.

Pomaže u jačanju imunološkog sistema, smanjenju upala i detoksikaciji organizma. Primjenjuje se i kod problema s kožom pa je tako efikasna kod akni, svrbeža, alergije, osipa i drugih oboljenja kože. Pripravci rađeni na bazi ove biljke korisni su kod zacjeljivanja rana ili liječiti opekotina. Osim što d‌jeluje umirujuće, aloja ima sličan utjecaj i na probavu. Njen najvažniji sastojak je aloin koji ima snažan učinak na crijevne bakterije.

M. Pilipović

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button