
Hitna medicinska pomoć često predstavlja razliku između života i smrti. Svakodnevno, medicinski timovi reaguju na urgentne situacije, oslanjajući se na stručnost, brzu koordinaciju i dobru organizaciju kako bi pacijentima pružili pravovremenu pomoć.
Organizacija rada
Prema riječima direktorice Doma zdravlja Gradiška, Slađane Tepavac, rad hitne pomoći organizovan je 24 časa dnevno, uz strogo definisane smjene. „U dnevnoj smjeni angažovani su jedan ljekar, dva medicinska tehničara i dva vozača, dok u noćnoj smjeni radi jedan vozač manje. U pojedinim situacijama, kada je neophodno angažovanje kompletnog tima na terenu, rad službe se organizuje po principu pripravnosti,“ objašnjava Tepavac.
Načelnik Službe hitne pomoći, Zlatko Kotaraš, naglašava da se izlasci na teren organizuju u slučajevima najhitnijih medicinskih stanja.
„To su situacije poput iznenadnog gubitka svijesti, hipertenzionih kriza kod hroničnih pacijenata, akutnih kardioloških problema, teških povreda, trovanja i saobraćajnih nesreća sa povrijeđenim licima. Pacijenti nam se najčešće javljaju u večernjim časovima, kada Služba porodične medicine ne radi, kao i tokom vikenda i praznika,“ ističe Kotaraš.
Reakcija na hitne pozive i rad na terenu
Svakodnevni rad u Službi hitne pomoći započinje u 7 časova ujutru, kada se provjerava medicinska oprema, sadržaj torbi i vrši sterilizacija instrumenata.
„Kada primimo poziv na broj 124, prvi korak je prikupljanje osnovnih podataka o pacijentu, nakon čega ljekar, tehničar i vozač kreću na intervenciju. Brzina reakcije je ključna, a svaki sekund može biti presudan,“ kaže nadzorni tehničar Vedran Savić.
Vozači hitne pomoći, osim što upravljaju sanitetskim vozilima, često aktivno učestvuju u zbrinjavanju pacijenata.
„Naš zadatak nije samo da dovezemo ekipu na lokaciju što brže i sigurnije, već i da pomognemo u intervencijama – prilikom reanimacije, postavljanja udlaga, nošenja pacijenata i drugih medicinskih postupaka,“ objašnjava Dario Jandrić, vozač hitne pomoći.
Dodatne aktivnosti i unapređenje uslova rada
Pored urgentnih intervencija, timovi hitne pomoći učestvuju u obezbjeđivanju različitih događaja i manifestacija, kao i u transportu pacijenata u Evropsku uniju, između bolnica, na dijalizu ili od bolnice do kuće.
Nedavno su unaprijeđeni uslovi rada u Službi zahvaljujući učešću u projektu Ministarstva za raseljena i izbjegla lica, što je omogućilo nabavku nove medicinske opreme, uključujući defibrilatore i specijalizovane medicinske torbe.
Služba hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Gradiška nastavlja da unapređuje svoj rad, kako bi građanima u svakoj urgentnoj situaciji obezbijedila kvalitetnu i pravovremenu medicinsku njegu.
S. Vidović
