
Хитна медицинска помоћ често представља разлику између живота и смрти. Свакодневно, медицински тимови реагују на ургентне ситуације, ослањајући се на стручност, брзу координацију и добру организацију како би пацијентима пружили правовремену помоћ.
Организација рада
Према ријечима директорице Дома здравља Градишка, Слађане Тепавац, рад хитне помоћи организован је 24 часа дневно, уз строго дефинисане смјене. „У дневној смјени ангажовани су један љекар, два медицинска техничара и два возача, док у ноћној смјени ради један возач мање. У појединим ситуацијама, када је неопходно ангажовање комплетног тима на терену, рад службе се организује по принципу приправности,“ објашњава Тепавац.
Начелник Службе хитне помоћи, Златко Котараш, наглашава да се изласци на терен организују у случајевима најхитнијих медицинских стања.
„То су ситуације попут изненадног губитка свијести, хипертензионих криза код хроничних пацијената, акутних кардиолошких проблема, тешких повреда, тровања и саобраћајних несрећа са повријеђеним лицима. Пацијенти нам се најчешће јављају у вечерњим часовима, када Служба породичне медицине не ради, као и током викенда и празника,“ истиче Котараш.
Реакција на хитне позиве и рад на терену
Свакодневни рад у Служби хитне помоћи започиње у 7 часова ујутру, када се провјерава медицинска опрема, садржај торби и врши стерилизација инструмената.
„Када примимо позив на број 124, први корак је прикупљање основних података о пацијенту, након чега љекар, техничар и возач крећу на интервенцију. Брзина реакције је кључна, а сваки секунд може бити пресудан,“ каже надзорни техничар Ведран Савић.
Возачи хитне помоћи, осим што управљају санитетским возилима, често активно учествују у збрињавању пацијената.
„Наш задатак није само да довеземо екипу на локацију што брже и сигурније, већ и да помогнемо у интервенцијама – приликом реанимације, постављања удлага, ношења пацијената и других медицинских поступака,“ објашњава Дарио Јандрић, возач хитне помоћи.
Додатне активности и унапређење услова рада
Поред ургентних интервенција, тимови хитне помоћи учествују у обезбјеђивању различитих догађаја и манифестација, као и у транспорту пацијената у Европску унију, између болница, на дијализу или од болнице до куће.
Недавно су унапријеђени услови рада у Служби захваљујући учешћу у пројекту Министарства за расељена и избјегла лица, што је омогућило набавку нове медицинске опреме, укључујући дефибрилаторе и специјализоване медицинске торбе.
Служба хитне медицинске помоћи Дома здравља Градишка наставља да унапређује свој рад, како би грађанима у свакој ургентној ситуацији обезбиједила квалитетну и правовремену медицинску његу.
С. Видовић
