VIJESTIDRUŠTVORep.Srpska

Vlada utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama Srpske

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas, na 115. sjednici, u Banjaluci, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama Srpske, saopšteno je iz Vlade Srpske.

Razlozi za izradu ovog zakona su dodatno usklađivanje sa relevantnim propisima Evropske unije, uz uvažavanje dostignutog stepena razvoja bankarskog sektora Srpske, u cilju očuvanja statusa ekvivalentnosti regulatornog i nadzornog okvira sa regulativom Evropske unije, dobijenog od Evropske komisije 2021. godine, otklanjanje nedostataka važećih normi zakona, uočenih njegovom primjenom i veća zaštita prava korisnika finansijskih usluga, navodi se u saopštenju.

U oblasti zaštite prava korisnika finansijskih usluga, Zakonom je zabranjeno banci da ugovara i naplaćuje: naknadu za opomenu za kašnjenje korisnika u slučaju neizmirenja obaveza, naknadu za „vođenje“ kreditne partije, naknadu za potvrđivanje stanja, tj. salda na računu nakon zahtjeva klijenta ili nakon svake promjene stanja računa, nezavisno od medija putem kojeg klijent upućuje zahtjev, naknadu za podizanje gotovine na bankomatu banke izdavaoca.

U postupku automatskog donošenja odluka u kreditnom procesu Zakonom je propisana obaveza banci da obezbijedi da automatsko donošenje odluka u cijelosti odražava kreditnu politiku banke i da se njegovo korišćenje oglašava u skladu sa odredbama zakona koje se odnose na zaštitu korisnika finansijskih usluga. Sa ciljem zaštite klijenta, propisano je da u slučaju da klijent nije zadovoljan odlukom donijetom u postupku automatskog donošenja odluka, može podnijeti zahtjev kreditnom odboru banke da preispita ovu odluku.

Takođe, Zakonom je regulisano pitanje eventualnog prestanka objavljivanja, odnosno korišćenja referentne kamatne stope. Ako banka nije u svoje ugovore unijela zamjensku stopu za postojeće referentne kamatne stope, a u slučaju eventualnih neočekivanih dešavanja, te privremene nemogućnosti korišćenja referentne kamatne stope, da bi ugovor ostao na snazi, neophodno je primijeniti određenu kamatnu stopu.

Zbog navedenog, dato je ovlašćenje Agenciji za bankarstvo Republike Srpske da u takvoj situaciji odredi referentnu kamatnu stopu ili neki drugi promjenljivi element koji bi se koristio za utvrđivanje visine promjenljive kamatne stope.

Osim zaštite korisnika finansijskih usluga, Zakonom se posebno mijenjaju područja u kojima su prisutne manjkavosti koje je potrebno otkloniti u pravcu jačanja odredaba kojima se uređuje korporativno upravljanje, kupoprodaja plasmana, zaključivanje ugovora u elektronskom obliku, te dodatne mjere nadzora Agencije za bankarstvo Republike Srpske.

Zakonom je predloženo postepeno smanjenje stope adekvatnosti regulatornog kapitala, koju je banka dužna da održava, sa 12 odsto na 10 odsto i to počevši od 31. decembra 2026. godine, navodi se u saopštenju.

Ova stopa prema standardima Evropske unije iznosi osam odsto, a njene izmjene u Republici Srpskoj, prema procjenama Agencije za bankarstvo, neće uticati na stabilnost bankarskog sektora. Navedeno rješenje će doprinijeti većem plasmanu kredita i rastu investicija u sektoru stanovništva, privrede i javnog sektora.

Takođe, Zakonom su unapređene odredbe o restrukturiranju u pravcu njihovog dodatnog usklađivanja sa relevantnim propisima Evropske unije, radi preduzimanja mjera koje treba da spriječe ili ublaže nastupanje kriznih situacija kod pojedinačne banke, ili bankarskog i finansijskog sistema u cjelina, a samim tim i obezbijede efikasno restrukturiranje banke koja ne može ili vjerovatno neće moći nastaviti da posluje.

Predstavnici Ministarstva finansija Srpske održali su više sastanaka sa predstavnicima Agencije za bankarstvo Srpske, na kojima su dodatno razmotrena rješenja utvrđena Nacrtom zakona, analizirajući primjedbe i sugestije dostavljene od Udruženja banaka BiH i pojedinačnih banaka, na osnovu čega je izrađen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama Srpske.

Vlada Republike Srpske upoznala se sa zahtjevima prevoznika koji se odnose na rješavanje pitanja: Dužina boravka u Evropskoj uniji profesionalnih vozača, odnosno Pravilo 90/180; Povrat akcize po litru utrošenog pogonskog goriva; Vrijeme zadržavanja na graničnim prelazima i carinskim terminalima, odnosno efikasnost rada službi i rasterećenje poslovanja transportnih kompanija u pogledu administrativnih barijera i troškova.

Vlada Republike Srpske smatra da su opravdani zahtjevi prevoznika za rješavanjem spornih pitanja, te traži od Savjeta ministara i ostalih nadležnih institucija sa nivoa BiH da preduzmu neophodne aktivnosti radi zaštite interesa prevoznika.

Iz Vlade Srpske podsjećaju da je Ministarstvo saobraćaja i veza u prethodnom periodu više puta iniciralo prema Ministarstvu komunikacija i transporta u Savjetu ministara i Upravi za indirektno oporezivanje BiH rješavanje pitanja neuslovnih carinskih terminala (neasfaltirani, bez sanitarnih prostorija, sa čestim nestancima električne energije), rada carinskih organa i granične policije zbog kojih se prevoznici zadržavaju i po 24 časa na carinskim terminalima, kao i pitanje kontrole stranih prevoznika koji ulaze u zemlju bez propisanih dozvola i na taj način predstavljaju nelojalnu konkurenciju domaćim prevoznicima.

Vlada Srpske usvojila je Uredbu o postupku dodjele podsticaja za poboljšanje konkurentnosti malih i srednjih preduzeća (MSP).

Svrha donošenja ove uredbe je precizno i detaljno uređivanje svih pitanja od značaja za sprovođenje postupka dodjele podsticaja za MSP. Donošenje ovog podzakonskog akta ima za cilj da se predmetni postupak učini jasnim i efikasnim, kako za sva lica zainteresovana da budu korisnici podsticaja, tako i za organe uključene u ovaj postupak.

U odnosu na važeći postupak dodjele podsticaja za MSP, ovom uredbom pojednostavljuje se postupak prijave na javni poziv, u smislu smanjenja broja dokumenata koji se dostavljaju na javni poziv i ukidanja bodovanja zahtjeva. Izmjena u vezi sa ukidanjem bodovanja ima za cilj uvođenje pravila da svi podnosioci zahtjeva koji ispunjavaju formalne i materijalne uslove ostvare pravo na podsticaj. U skladu s tim, ovom uredbom uspostavlja se pravičniji način raspodjele podsticajnih sredstava koja se dodjeljuju putem javnog poziva.

Što se tiče načina za ostvarivanje prava na podsticaj, kao i važećoj uredbi zadržava se projekat, kao investicioni dokument u kojem se navode namjena, osnovne aktivnosti, efekti i drugi bitni elementi, koji predstavljaju osnov za utvrđivanje prihvaćenih ulaganja i iznosa podsticaja, navodi se u soapštenju.

Takođe, novina u ovom propisu je da pravo na podsticaj, osim kod podsticaja za očuvanje tradicionalnog zanata, mogu ostvariti i pravna lica sa statusom društvenog preduzeća koja ispunjavaju uslove. Cilj uvođenja ove novine je promocija društvenog preduzetništva.

Pored navedenog, ovom uredbom uvodi se i promjena u vezi sa isplatom podsticaja. U odnosu na važeću uredbu, ovim propisom predlaže se isplata podsticaja po principu refundacije. Pomenuti princip podrazumijeva da je podnosilac dužan u potpunosti da realizuje projekat po osnovu koje je ostvario pravo na podsticaj u propisanom roku, te potom dostavlja izvještaj sa pratećim dokazima.

Ako se na osnovu izvještaja utvrdi da su u potpunosti realizovana sva prihvaćena ulaganja projekta, pristupa se isplati podsticaja korisniku. Namjera uvođenja principa refundacije u isplati podsticaja je poboljšanje discipline i odgovornosti korisnika podsticaja u vezi sa realizacijom projekta, navodi se u saopštenju.

Imajući u vidu navedeno, osnovni razlog za donošenje ovog podzakonskog akta je razrada i uređivanje postupka dodjele podsticaja za MSP.

Vlada Republike Srpske donijela je Uredbu o izmjeni i dopuni Uredbe o stambenom zbrinjavanju porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida Odbrambeno – otadžbinskog rata Republike Srpske.

Razlog za donošenje ove uredbe je obezbjeđivanje mogućnosti da se, ukoliko u određenim jedinicima lokalne samouprave postoje već upražnjene stambene jedinice, izvrši dodjela navedenih stambenih jedinica licima kojima je utvrđeno pravo na stambeno zbrinjavanje konačnim rješenjem i prije utvrđivanja Konačnih lista.

Na ovaj način bi se ubrzala realizacija stambenog zbrinjavanja ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca koji su se prijavili na Javni poziv za stambeno zbrinjavanje u 2019/2020. godini, u skladu sa odredbama ove uredbe, navodi se u saopštenju.

Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o visini školarine za redovne studente na studijskim programima prvog i drugog ciklusa studija na javnim visokoškolskim ustanovama za akademsku 2025/26. godinu.

Univerzitet u Banjaluci, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Visoka medicinska škola iz Prijedora i Visoka škola za turizam i hotelijerstvo iz Trebinja, predložili su školarine za narednu akademsku godinu na nivou školarina utvrđenih za prethodnu akademsku 2024/25. godinu.

Nakon sveobuhvatne analize navedenih prijedloga, sveukupnih finansijskih i drugih pokazatelja na sve četiri javne visokoškolske ustanove, te na osnovu činjenica utvrđenih analizom, odlučeno je da se Vladi Republike Srpske predloži visinu školarina koje su shodno prijedlozima javnih visokoškolskih ustanova – na nivou prethodne akademske 2024/25. godine, imajući u vidu značaj školarina na standard najšireg sloja studentske populacije.

Vlada Republike Srpske usvojila je Informaciju o potrebi finansiranja Projekta dogradnje i proširenja sistema protivgradne zaštite Republike Srpske.

Zadužuju se Ministarstvo finansija i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da obezbijede sredstva u iznosu od 11.735.169,85 sa PDV-om za realizaciju druge faze Projekta dogradnje i proširenja sistema protivgradne zaštite Republike Srpske, navodi se u saopštenju.

Po drugoj fazi Projekta nužno je obezbijediti navedena sredstva za: dogradnju i opremanje mreže automatskih prizemnih generatora, hardvera i dorade softvera komandovanja i upravljanja za prizemne generatore; nabavku aviona za protivgradnu zaštitu sa ugradnjom aviogeneratora, te projektovanje, dogradnju i opremanje radarskog sistema sa uvezivanjem u postojeći sistem protivgradne zaštite.

Javno preduzeće „Protivgradna preventiva Republike Srpske“ a.d. Gradiška je, kroz Projekat modernizacije Protivgradne zaštite u Republici Srpskoj, finansiran od strane Vlade Republike Srpske, u završnoj fazi izgradnje mreže od 231 automatske protivgradne stanice, a po istom Projektu izgrađeni su Područni protivgradni centri u Bijeljini i Trebinju, dograđen Glavni protivgradni centar u Novoj Topoli sa Centrom za prikupljanje i asimilaciju podataka, te izgrađeni Radarski centri Borja i Jahorina, koji su opremljeni savremenim meteorološkim radarima DWSR-3501C američke proizvodnje.

Takođe, kroz Projekat izgradnje dopunske mreže automatskih protivgradnih stanica u regionu Podrinja, finansiran od strane Vlade Republike Srbije, završava se dodatnih 30 automatskih protivgradnih stanica na navedenom području.

Vlada Republike Srpske je upoznata sa Informacijom o Prednacrtu zakona o poštama BiH.

Vlada ne prihvata Prednacrt zakona o poštama BiH iz razloga što isti predstavlja prenos nadležnosti sa entiteta na nivo BiH, na način koji je suprotan Ustavu BiH.

Vlada Republike Srpske poziva Ministarstvo komunikacija i transporta u Savjetu ministara da izmijeni Prednacrt zakona o poštama BiH, te izbriše sve one dijelove koji se ne odnose na „uspostavljanje i funkcionisanje zajedničkih i međunarodnih komunikacija“, kako bi se isti uskladio sa Ustavom BiH, navodi se u saopštenju.

Vlada podržava usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa Evropskim direktivama u oblasti poštanskih usluga uz obavezno uvažavanje nadležnosti svih nivoa vlasti u BiH.

Zadužuje se Ministarstvo saobraćaja i veza da obavijesti Ministarstvo komunikacija i transporta u Savjetu ministara o Zaključku Vlade Republike Srpske, te da prati aktivnosti u vezi sa ovim zakonom i redovno obavještava Vladu Republike Srpske.

Zadužuju se Ministarstvo saobraćaja i veza da u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije i međunarodnu saradnju obavijesti predstavnike Republike Srpske u zajedničkim institucijama na nivou BiH o donesenom zaključku i potrebi zaštite Ustavne nadležnosti Republike Srpske u oblasti poštanskih usluga.

Vlada Republike Srpske usvojila je Plan deminiranja za 2025. godinu – Faza XXVII, te usvojila Listu prioritetnih zadataka za deminiranje u 2025. godini.

Minska opasnost je potvrđena u 118 gradova/opština u BiH. Procijenjeno je postojanje 170.640 komada mina. Kroz procjenu i korekciju iste, formirano je ukupno 478 minski sumnjivih područja (MSP) kao logičkih teritorijalnih jedinica za zadatke vraćanja zemljišta, navodi se u saopštenju.

Prosječna veličina MSP-ova iznosi 1,94 kvadratnih kilometara. Od toga za 189 MSP-ova utvrđeno je da su visokim nivoom, 274 sa srednjim nivoom i 15 sa niskim nivoom rizika. Izvršena je procjena nivoa uticaja rizika za 1.421 ugroženu zajednicu pod uticajem mina/ESZR-a i kasetne municije, od čega se oko 500 odnosi na Republiku Srpsku.

U ugroženim zajednicama u BiH ukupno živi 845.163 stanovnika, a mikrolokacije kontaminirane minama/ESZR-a direktno utiču na bezbjednost 132.808 stanovnika.

Prema evidentiranim podacima u BiH je poslije rata do danas stradalo 1.781 osoba, od čega 624 smrtno. Prilikom obavljanja poslova humanitarnog deminiranja u BiH su stradala 134 deminera, od čega 53 deminera smrtno. U 2024. godini u BiH nije registrovana nijedna nesreća.

Vlada Republike Srpske usvojila je Informaciju o izdvajanju sredstava za implementaciju aktivnosti utvrđenih Programom mjera za jačanje bezbjednosti i sprečavanja nasilja u osnovnim i srednjim školama i đačkim domovima u Republici Srpskoj.

Vlada je zadužila Ministarstvo prosvjete i kulture da iz sredstava granta namijenjenog za finansiranje projekata i programa u skladu sa Zakonom o igrama na sreću izdvoji 80.000,00 KM u svrhu realizacije navedenih aktivnosti, navodi se u saopštenju.

RTRS

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back to top button