
У ОШ „Вук Стефановић Караџић“ синоћ је одржана приредба у част доласка дјеце са Косова и Метохије. У приредби су учествовала дјеца из школских секција, а са двије тачке представили су се и гости са Косова. Директор школе Биљана Бараћ рекла је да су приредбом жељели да им пожеле добродошлицу и покажу шта су радили током претходне школске године.
„Школа није само мјесто за учење. Ово је мјесто гдје се стварају пријатељства и разумијевање. Овај пројекат је симбол заједништва нашег народа“, истакла је Бараћ.

У Турјаку, од петка борави 38 дјеце и пет наставника из Прилужја код Вучитрна са Косова и Метохије. Њихов домаћин, по други пут, је ОШ „Вук Стефановић Караџић“ и дјеца и родитељи ове школе.
Иван Васић и његова другарица Петра Поповић из истоимене школе из Прилужја истакли су да им је лијепо код њихових домаћина у Турјаку и да им се посебно допадају дјеца и људи за које су рекли да су пријатни, дружељубиви и добри. Међу добрим људима посебно се истакла породица Владе Вранића. За госте са Косова и Метохије приредили су вечеру у парохијском дому у Турјаку и дјеци и наставницима уручили по 100 КМ.
Начелник Одјељења за за привреду и друштвене дјелатности Града Градишка Славко Мекињић рекао је да је Градишка по 11. пут домаћин дјеци са Косова и Метохије. Мекињић је нагласио да су кроз пројекат створена трајна пријатељства и нераскидиве везе. Овом приликом захвалио је породици Вранић као и свим породицама које су у својим домовима угостиле дјецу са Косова.

Приредби у Турјаку присуствовао је и предсједник Одбора за помоћ Косову и Метохији, Милорад Арлов. Арлов је подсјетио да Градишка, осим што учествује у пројекту „Спојимо дјецу Републике Срспке и Косова и Метохије“, помаже српски народ на Косову и на друге начине.
„За изградњу Дневног центра „Подржи ме“ у Косовској Митровици, од свих локалних заједница у Републици Српској, Градишка је издвојила највише средстава. Прва је уплатила и средства за изградњу Дома омладине „Љубав, вера, нада“ који планирамо градити у Косовском Поморавју“, истакао је Арлов и додао да осим тога, ученици градишких основних и средњих школа учествују у прикупљању пакетића за српску дјецу на Косову и Метохији.
Ове године пројекат,“Спојимо дјецу Косова и Метохије и Републике Срспске“ који се непрекидно реализује од 2012. године, подржало је 14 локалних заједница Републике Српске.
С.В.














