ВИЈЕСТИГрадишкаПРИВРЕДАРеп.Српска

Техничка школа Градишка: Образовање у складу са потребама привреде (ФОТО)

На основу сарадње са привредом и потреба за радницима машинске, дрвопрерађивачке и електротехничке струке, у Техничкој школи Градишка уведено је неколико нових занимања.

То су техничари машинства и обраде дрвета рачунарским нумеричким управљањем (ЦНЦ), потом ЦНЦ оператери и техничари роботике.

Практична настава за 157 ученика наведених, али и других, дефицитарних занимања, осим у школским радионицама, организована је у 48 градишких предузећа.

Највише ученика практична знања у производним погонима стиче у „Јелшинграду“ (41), „Тикт мануфактури“ (23), Тапетарији „Матић“ (10), Тапетарији „Николић“ (10)…

Наглашена је потреба за браварима и заваривачима, посебно у „Јелшинграду“, кажу у Техничкој школи, гдје програме образовања све више прилагођавају тржишту рада.

„Суштина наших наставних планова и програма је у складу са потребама привреде. По завршетку школовања то омогућава запошљавање одмах након матуре. Добре практичне и теоретске основе такође су у функцији наставка школовања“, каже Владо Томић, директор Техничке школе Градишка.

Опрему за школске радионице у којима се изучавају савремене технологије у овој установи са 602 ученика обезбиједило је неколико међународних организација, републичких институција и град Градишка.

Осим њемачког ГИЗ-а, Владе Швајцарске и УСАИД-а, најзначајнији су пројекти прекограничне сарадње са Индустријским парком Нова Градишка у Хрватској, Зеничком развојном организацијом ЗЕДА и Технополисом из Црне Горе.

Уз подршку Градске управе, Развојне агенције Градишка, те међународних донатора и локалних привредника, протеклих неколико година за потребе школе набављене су машине, опрема и алати за практичну наставу укупне вриједности 300.000 евра.

„Наши ученици по завршетку школовања редовно добијају посао, а на конкурсима за упис на факултет у врху су на свим листама, посебно на машинском, електротехничком, шумарском, технолошком и другим факултетима“, наглашава Томић.

Просјек у свим струкама је веома висок, што потврђује податак да је у свакој генерацији матураната у просјеку десет вуковаца.

Жељка Стојичић, министарка просвјете и културе Републике Српске, приликом недавног представљања резултата рада ове школе у оквиру пројекта „Заједно до квалитетнијег дуалног образовања у Градишци“ казала је да је Техничка школа Градишка изузетан примјер добре праксе.

То се односи на обезбјеђивање најбољих услова за извођење практичне наставе и усклађивање средњошколског образовања са потребама привредног сектора. Ријеч је о пројекту реализованом у сарадњи школе са шест локалних предузећа за обраду дрвета и метала, подржаном од стране Регионалног челенџ фонда (РЦФ).

„Реализација овог пројекта представља још један корак унапређења средњег стручног образовања и усклађивања образовања са потребама тржишта рада, као једним од основних стратешких опредјељења Министарства просвјете и културе Српске у области средњег стручног и техничког образовања“, каже Стојчићева.

Презентацији опреме и алата присуствовали су Свен Доминковић, координатор Рагионалног челенџ фонда, и Ахамет Егрлић, потпредсједник Спољнотрговинске коморе БиХ, која је задужена за спровођење пројекта.

Они су такође нагласили да је Техничка школа одличан примјер усклађености образовања са савременим захтјевима тржишта и образовања.

Опрема вриједна 80.000 КМ

У оквиру пројекта „Заједно до квалитетнијег дуалног образовања у Градишци“, вриједног 80.000 КМ, школа је добила модерну опрему, нове капацитете за извођење практичне наставе, а за наставнике организована је обука у складу са савременим стандардима. Ово није важно само за школу, већ и за локалну заједницу и цијелу Републику Српску, наглашава Драгана Илић, замјеница начелника Градишке, јер ће значајно допринијети квалитету у стицању знања и вјештина код ученика, а потом и стварању квалитетне и стручне радне снаге.

Милан Пилиповић/Независне новине

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button