Рањена птица чува сећање на козарачку децу
Са овог подручја, које осим планине Козаре чине поткозарске општине и градови Градишка, Козарска Дубица, Костајница, Нови Град, Приједор, Бањалука и Лакташи, у Другом светском рату је усмрћено 25.000 деце до 14 година

Испред споменика „Рањена птица” на Јокином брду, у недрима Козаре, који је од заробљеног немачког и усташког оружја 1983. године саградио скулптор Тоне Светина, а према идеји новинара Марина Зурла, одржан је час историје. Организатори су градишки СУБНОР, удружења логораша Другог светског рата Републике Српске и град Градишка. Традиција утемељена поводом 10. јуна, када је Козару 1942. године почео да стеже обруч окупатора, ни ове године није изневерена. То је још једно, болно подсећање на децу Козаре која се нису вратила из рата.
А са овог подручја, које осим планине Козаре чине поткозарске општине и градови Градишка, Козарска Дубица, Костајница, Нови Град, Приједор, Бањалука и Лакташи, усмрћено је 25.000 деце до 14 година, међу којима 5.444 малишана са подручја Градишке. Историчар Бојан Вујчић, директор Завичајног музеја у Градишци, подсетио је да је 10. јуна 1942. године покренута немачка операција „Западна Босна”. Тиме је почело велико страдање народа Козаре и Поткозарја. Спас у збеговима потражило је 80.000 Козарчана, међу којима су хиљаде деце. Малобројни сведоци тих догађаја редовно посећују „Рањену птицу” да би новим генерација пренели причу, оживели сећање на то страшно време. Бањалучанка Добрила Кукољ депортована је у јасеновачки логор када је имала десет година.
„Сваки долазак до ’Рањене птице’ за мене је потресан. Тада у мени навире сећање на то тешко време, када су деца масовно убијана. А овај споменик, каквог нема нигде у свету, сведочи о нечувеном злочину, о страдању деце”, казала је Добрила Кукољ, председница Удружења бивших логораша Другог светског рата, подсетивши да су многи неповратно отишли, а своје приче о рату и рањеном детињству нису испричали.
Бањалучанин Миле Вукмировић (91), пореклом из Костајнице, бивши је заточеник у Јасеновцу.
„Никада нећу схватити како је могуће да људи, одрасла и свесна бића, убијају децу. Овај споменик ми даје снагу да сведочим,” казао је Вукмировић.
Ученици оближње Основне школе „Младен Стојановић” из Горњих Подградаца сваке године испод челичне птице сломљеног крила, која је овде „слетела” пре више од четири деценије, у оквиру тадашње југословенске акције „Арена тражи ваше најмилије”, доносе пољско цвеће и читају своје песме. Снимљен је и играни филм те објављена књига „Три јаблана” Марина Зурла, написано неколико монодрама, међу којима „Јока, кћи козарачка” и роман „Вучићи” аутора Тоне Светине. Споменик је сведочанство и о 168 малих Козарчана, којима је у Другом светском рату промењен идентитет а они деценијама после пронађени и враћени Козари. Управо Зурл има за то највеће заслуге.
„Прво дете враћено у загрљај родитељима је Милена Обрадовић, пореклом из села Прусци код Босанског Новог. Њу су, након двадесет година, пригрлили мајка Смиља, браћа Милан и Војо… Она ме надахнула за сценарио монодраме ’Јока, кћи козарачка’”, говорио је Марино Зурл, чије име и дело Козарчани памте.
Мислио сам да ћу након тога и репортаже „И Милена има рођендан”, објављене 13. септембра 1963. године, завршити свој излет на Козару, говорио нам је Зурл 1991. године, поред „Рањене птице”, где су се често окупљали уметници, ратници, глумци, сликари, песници, деца и старци…
Овде је написан и сценарио за филм „Три јаблана”, књига „Иза зида”, документарац „Стотину педесет и осма”, много записа, репортажа о сестрама које су пола века живеле у Загребу, у истој згради, а нису се познавале, о Мики Бундало, Београђанки која је у Грбавцима у Кнешпољу пронашла своје, о детету из логора са именом Наход зато што је нађен и презименом Градишић јер је био логораш у Старој Градишци. Израстао је тако на Јокином брду у Горњим Подградцима монумент јединствен у свету, птица рањеног крила, као симбол рањеног детињства. Камене структуре у круговима су дело Омера Бербера, као порука људског страдања, без било какве идеологије, и без обележја. Деца, о којима су и овог јуна сведочили учесници часа историје, недужна су, а тема вечна. Књижевник из Бањалуке Ранко Прерадовић, некада чест гост на Јокином брду, сматра да вредности антифашизма треба чувати, а младим генерацијама сведочити о злу које је задесило Козару и њену децу.
Монодрама посвећена мајкама Козаре
Татјана Бињаш Батоз, глумица из Приједора, оживела је монодраму „Јока, кћи козарачка”, коју је пре више од 30 година играла Миња Николић и премијерно извела испред споменика „Рањена птица”.
„Осећала сам велику одговорност, изазов, борила сам се са снажним емоцијама да на овом јединственом месту, где је настала потресна монодрама, као крик и јаук, као суза мајчина, приближим то страшно време”, казала је Татјана Бињаш Батоз.
Извор:Политика / Милан Пилиповић