Ranjena ptica čuva sećanje na kozaračku decu
Sa ovog područja, koje osim planine Kozare čine potkozarske opštine i gradovi Gradiška, Kozarska Dubica, Kostajnica, Novi Grad, Prijedor, Banjaluka i Laktaši, u Drugom svetskom ratu je usmrćeno 25.000 dece do 14 godina

Ispred spomenika „Ranjena ptica” na Jokinom brdu, u nedrima Kozare, koji je od zarobljenog nemačkog i ustaškog oružja 1983. godine sagradio skulptor Tone Svetina, a prema ideji novinara Marina Zurla, održan je čas istorije. Organizatori su gradiški SUBNOR, udruženja logoraša Drugog svetskog rata Republike Srpske i grad Gradiška. Tradicija utemeljena povodom 10. juna, kada je Kozaru 1942. godine počeo da steže obruč okupatora, ni ove godine nije izneverena. To je još jedno, bolno podsećanje na decu Kozare koja se nisu vratila iz rata.
A sa ovog područja, koje osim planine Kozare čine potkozarske opštine i gradovi Gradiška, Kozarska Dubica, Kostajnica, Novi Grad, Prijedor, Banjaluka i Laktaši, usmrćeno je 25.000 dece do 14 godina, među kojima 5.444 mališana sa područja Gradiške. Istoričar Bojan Vujčić, direktor Zavičajnog muzeja u Gradišci, podsetio je da je 10. juna 1942. godine pokrenuta nemačka operacija „Zapadna Bosna”. Time je počelo veliko stradanje naroda Kozare i Potkozarja. Spas u zbegovima potražilo je 80.000 Kozarčana, među kojima su hiljade dece. Malobrojni svedoci tih događaja redovno posećuju „Ranjenu pticu” da bi novim generacija preneli priču, oživeli sećanje na to strašno vreme. Banjalučanka Dobrila Kukolj deportovana je u jasenovački logor kada je imala deset godina.
„Svaki dolazak do ’Ranjene ptice’ za mene je potresan. Tada u meni navire sećanje na to teško vreme, kada su deca masovno ubijana. A ovaj spomenik, kakvog nema nigde u svetu, svedoči o nečuvenom zločinu, o stradanju dece”, kazala je Dobrila Kukolj, predsednica Udruženja bivših logoraša Drugog svetskog rata, podsetivši da su mnogi nepovratno otišli, a svoje priče o ratu i ranjenom detinjstvu nisu ispričali.
Banjalučanin Mile Vukmirović (91), poreklom iz Kostajnice, bivši je zatočenik u Jasenovcu.
„Nikada neću shvatiti kako je moguće da ljudi, odrasla i svesna bića, ubijaju decu. Ovaj spomenik mi daje snagu da svedočim,” kazao je Vukmirović.
Učenici obližnje Osnovne škole „Mladen Stojanović” iz Gornjih Podgradaca svake godine ispod čelične ptice slomljenog krila, koja je ovde „sletela” pre više od četiri decenije, u okviru tadašnje jugoslovenske akcije „Arena traži vaše najmilije”, donose poljsko cveće i čitaju svoje pesme. Snimljen je i igrani film te objavljena knjiga „Tri jablana” Marina Zurla, napisano nekoliko monodrama, među kojima „Joka, kći kozaračka” i roman „Vučići” autora Tone Svetine. Spomenik je svedočanstvo i o 168 malih Kozarčana, kojima je u Drugom svetskom ratu promenjen identitet a oni decenijama posle pronađeni i vraćeni Kozari. Upravo Zurl ima za to najveće zasluge.
„Prvo dete vraćeno u zagrljaj roditeljima je Milena Obradović, poreklom iz sela Prusci kod Bosanskog Novog. Nju su, nakon dvadeset godina, prigrlili majka Smilja, braća Milan i Vojo… Ona me nadahnula za scenario monodrame ’Joka, kći kozaračka’”, govorio je Marino Zurl, čije ime i delo Kozarčani pamte.
Mislio sam da ću nakon toga i reportaže „I Milena ima rođendan”, objavljene 13. septembra 1963. godine, završiti svoj izlet na Kozaru, govorio nam je Zurl 1991. godine, pored „Ranjene ptice”, gde su se često okupljali umetnici, ratnici, glumci, slikari, pesnici, deca i starci…
Ovde je napisan i scenario za film „Tri jablana”, knjiga „Iza zida”, dokumentarac „Stotinu pedeset i osma”, mnogo zapisa, reportaža o sestrama koje su pola veka živele u Zagrebu, u istoj zgradi, a nisu se poznavale, o Miki Bundalo, Beograđanki koja je u Grbavcima u Knešpolju pronašla svoje, o detetu iz logora sa imenom Nahod zato što je nađen i prezimenom Gradišić jer je bio logoraš u Staroj Gradišci. Izrastao je tako na Jokinom brdu u Gornjim Podgradcima monument jedinstven u svetu, ptica ranjenog krila, kao simbol ranjenog detinjstva. Kamene strukture u krugovima su delo Omera Berbera, kao poruka ljudskog stradanja, bez bilo kakve ideologije, i bez obeležja. Deca, o kojima su i ovog juna svedočili učesnici časa istorije, nedužna su, a tema večna. Književnik iz Banjaluke Ranko Preradović, nekada čest gost na Jokinom brdu, smatra da vrednosti antifašizma treba čuvati, a mladim generacijama svedočiti o zlu koje je zadesilo Kozaru i njenu decu.
Monodrama posvećena majkama Kozare
Tatjana Binjaš Batoz, glumica iz Prijedora, oživela je monodramu „Joka, kći kozaračka”, koju je pre više od 30 godina igrala Minja Nikolić i premijerno izvela ispred spomenika „Ranjena ptica”.
„Osećala sam veliku odgovornost, izazov, borila sam se sa snažnim emocijama da na ovom jedinstvenom mestu, gde je nastala potresna monodrama, kao krik i jauk, kao suza majčina, približim to strašno vreme”, kazala je Tatjana Binjaš Batoz.
Izvor:Politika / Milan Pilipović