VIJESTIGradiškaGradiškaDRUŠTVOPRIVREDA

Poplave povećavaju mogućnost pojave zaraza, prati se situacija

Institut za javno zdravstvo Republike Srpske saopštio je da poplave povećavaju mogućnost pojave zaraznih bolesti i da zbog toga aktivno prati epidemiološku situaciju u Srpskoj.

Iz Instituta su pojasnili da poplave nose potencijalnu opasnost od pogoršanja higijensko-epidemioloških prilika, a najvećem zdravstvenom riziku izložene su najosjetljivije grupe stanovništva djeca, trudnice, hronični bolesnici i stariji ljudi.

– Najveća je mogućnost pojave crijevnih zaraznih bolesti, koje se prenose zagađenom vodom, hranom i prljavim rukama, kao što su zarazna žutica A, dizenterija i prolivi izazvani drugim mikroorganizmima, parazitarne zarazne bolesti – upozoravaju iz Instituta.

Voda za piće može biti zagađena u poplavljenim područjima, zbog toga vodu sa individualnih bunara ili izvora ne treba piti dok se ne ispita, a preporučuje se da se konzumira flaširana ili tretirana voda.

Voda se pravilno prokuvava tako što se ostavi da ključa najmanje minut da bi se uništile sve bakterije, a zatim se prohladi i koristi u toku istog dana.

Prokuhavanje vode imaće efekta ako je voda samo mikrobiološki zagađena, ako je voda zagađena hemikalijama, prokuvavanje je neće učiniti prikladnom za piće i ona se ne smije koristiti.

Higijenski neispravna voda ne smije se upotrebljavati ni za pranje suđa, zuba, lica, ruku, pranje i pripremu namirnica i pravljenje leda.

Ukoliko se koristiti voda iz bunara za piće, a pri tom je bunar bio poplavljen, ta voda može biti zdravstveno neispravna jer je došlo do miješanja sa poplavnom vodom.

Da bi se utvrdilo da li je bunarska voda ispravna za piće, potrebno je laboratorijski ispitati i izvršiti asanaciju bunara.

Institut za javno zdravstvo Republike Srpske, regionalni centri Instituta, kao i higijensko-epidemiološke službe domova zdravlja, preduzimaju sve potrebne mjere da ne dođe do pojave zaraznih bolesti.

Za vrijeme poplave neophodno je provođenje mjera kojima se sprečava širenje zaraznih bolesti putem zagađene vode i hrane, kao i mjera koje se odnose na ličnu higijenu, higijenu predmeta i mjesta stanovanja.

Nakon poplave, potrebno je sprovesti i mjere sanacije objekata i područja koja su bila pod vodom.

Neophodno je održavanje lične higijene, a posebnu pažnju treba obratiti na čistoću ruku kod djece i starijih osoba.

RTRS/N.M.

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Također pročitajte
Close
Back to top button