ВИЈЕСТИГрадишкаГрадишкаДРУШТВОПРИВРЕДА

Поплаве повећавају могућност појаве зараза, прати се ситуација

Институт за јавно здравство Републике Српске саопштио је да поплаве повећавају могућност појаве заразних болести и да због тога активно прати епидемиолошку ситуацију у Српској.

Из Института су појаснили да поплаве носе потенцијалну опасност од погоршања хигијенско-епидемиолошких прилика, а највећем здравственом ризику изложене су најосјетљивије групе становништва дјеца, труднице, хронични болесници и старији људи.

– Највећа је могућност појаве цријевних заразних болести, које се преносе загађеном водом, храном и прљавим рукама, као што су заразна жутица А, дизентерија и проливи изазвани другим микроорганизмима, паразитарне заразне болести – упозоравају из Института.

Вода за пиће може бити загађена у поплављеним подручјима, због тога воду са индивидуалних бунара или извора не треба пити док се не испита, а препоручује се да се конзумира флаширана или третирана вода.

Вода се правилно прокувава тако што се остави да кључа најмање минут да би се уништиле све бактерије, а затим се прохлади и користи у току истог дана.

Прокухавање воде имаће ефекта ако је вода само микробиолошки загађена, ако је вода загађена хемикалијама, прокувавање је неће учинити прикладном за пиће и она се не смије користити.

Хигијенски неисправна вода не смије се употребљавати ни за прање суђа, зуба, лица, руку, прање и припрему намирница и прављење леда.

Уколико се користити вода из бунара за пиће, а при том је бунар био поплављен, та вода може бити здравствено неисправна јер је дошло до мијешања са поплавном водом.

Да би се утврдило да ли је бунарска вода исправна за пиће, потребно је лабораторијски испитати и извршити асанацију бунара.

Институт за јавно здравство Републике Српске, регионални центри Института, као и хигијенско-епидемиолошке службе домова здравља, предузимају све потребне мјере да не дође до појаве заразних болести.

За вријеме поплаве неопходно је провођење мјера којима се спречава ширење заразних болести путем загађене воде и хране, као и мјера које се односе на личну хигијену, хигијену предмета и мјеста становања.

Након поплаве, потребно је спровести и мјере санације објеката и подручја која су била под водом.

Неопходно је одржавање личне хигијене, а посебну пажњу треба обратити на чистоћу руку код дјеце и старијих особа.

РТРС/Н.М.

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Такођер прочитајте
Close
Back to top button