
Љето је у пуном јеку, а са њим долази и појачана изложеност сунцу. И док сунчеви зраци многима значе опуштање и боравак у природи и на купалиштима, љекари упозоравају да неправилна или недовољна заштита од УВ зрачења може имати озбиљне посљедице за здравље – од преурањеног старења коже до повећаног ризика од карционома. Грађани Градишке настоје да се заштите од сунца на разне начине, али и да у најтоплијем дијелу дана не бораве на отвореном.
Дерматовенеролог Биљана Павловска каже да прекомјерно излагање сунцу може изазвати трајно оштећење коже. Она истиче да је довољно петнаест минута излагања сунца да би се задовољиле дневне потребе витамина Д. Она је истакла да је кожу потребно штитити од дјетињства, те да би бебе и мала дјеца требали избјегавати директно излагање сунцу.
Златно је правило да се сунцу не излажемо између 10 и 17 часова када је зрачење најјаче као и да правилно одаберемо заштитне креме у односу на узраст.
Према подацима Свјетске здравствене организације више од 90 одсто случајева меланома повезано је са УВ зрачењем, док је ризик значајно већи код особа које имају преко 50 младежа на кожи или су више пута имале опекотине од сунца посебно у дјетињству.
Препорука љекара је да пацијенти чувају кожу, јер она све памти и да обавезно обрате пажњу на неопходну заштиту, адекватно се облаче, носе наочаре за сунце или шешир и наравно користе заштитне креме. О томе треба водити рачуна посебно ових дана када је на снази црвени и наранџасти метеоаларм, јер ће температуре ваздуха бити и до 40 степени Целзијусових.
Н.М.
