
Ljeto je u punom jeku, a sa njim dolazi i pojačana izloženost suncu. I dok sunčevi zraci mnogima znače opuštanje i boravak u prirodi i na kupalištima, ljekari upozoravaju da nepravilna ili nedovoljna zaštita od UV zračenja može imati ozbiljne posljedice za zdravlje – od preuranjenog starenja kože do povećanog rizika od karcionoma. Građani Gradiške nastoje da se zaštite od sunca na razne načine, ali i da u najtoplijem dijelu dana ne borave na otvorenom.
Dermatovenerolog Biljana Pavlovska kaže da prekomjerno izlaganje suncu može izazvati trajno oštećenje kože. Ona ističe da je dovoljno petnaest minuta izlaganja sunca da bi se zadovoljile dnevne potrebe vitamina D. Ona je istakla da je kožu potrebno štititi od djetinjstva, te da bi bebe i mala djeca trebali izbjegavati direktno izlaganje suncu.
Zlatno je pravilo da se suncu ne izlažemo između 10 i 17 časova kada je zračenje najjače kao i da pravilno odaberemo zaštitne kreme u odnosu na uzrast.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije više od 90 odsto slučajeva melanoma povezano je sa UV zračenjem, dok je rizik značajno veći kod osoba koje imaju preko 50 mladeža na koži ili su više puta imale opekotine od sunca posebno u djetinjstvu.
Preporuka ljekara je da pacijenti čuvaju kožu, jer ona sve pamti i da obavezno obrate pažnju na neophodnu zaštitu, adekvatno se oblače, nose naočare za sunce ili šešir i naravno koriste zaštitne kreme. O tome treba voditi računa posebno ovih dana kada je na snazi crveni i narandžasti meteoalarm, jer će temperature vazduha biti i do 40 stepeni Celzijusovih.
N.M.
