
Uvođenje 5G mreže jedna je od osnovnih pretpostavki razvoja digitalne ekonomije, istaknuto je na trodnevnoj radionici o primjeni ove mreže u Jugoistočnoj Evropi u Zagrebu, a u čijem su radu učestvovali i predstavnici Regulatorne agencije za komunikacije /RAK/ BiH.
U fokusu radionice bila su pitanja bezbjednosti 5G mreže, primjena principa otvorene pristupne mreže open RAN i raznolikosti dobavljača opreme, a cilj je promovisanje otvorene, bezbjedne i interoperabilne primjene 5G mreže, u skladu sa uspostavljenim standardima digitalne povezanosti i sajber bezbjednosti, saopšteno je danas iz RAK-a.
Na skupu, koji je održan u hibridnom formatu, predstavnici profesionalnih agencija, privatnog sektora i globalni partneri pružili su stručnu pomoć učesnicima iz zemalja Jugoistočne Evrope i Kavkaza i identifikovali glavne oblasti tehničke pomoći.
Trećeg dana radionice učesnici iz privatnog i javnog sektora su na posebnom panelu diskutovali o izazovima razvoja 5G mreže u Jugoistočnoj Evropi u zemljama koje još nisu u članstvu EU, a urađen je i pregled trenutnog stanja uvođenja i razvoja mreže.
Razgovarano je i o predstojećim koracima svake od zemalja regiona pojedinačno, te su identifikovana specifična tehnološka pitanja u kojima postoji zajednički interes i potreba za regionalnom saradnjom i razmjenom iskustava u ovoj oblasti tehnološkog razvoja telekomunikacija.
Radionica je održana od 13. do 15. jula u organizaciji Programa za razvoj privrednog prava pri Ministarstvu trgovine SAD i Partnerstva za digitalnu povezanost i sajber bezbjednost, a tim RAK BiH predvodio je generalni direktor Agencije Draško Milinović.
/SRNA/