Na snazi mjere protiv ptičjeg gripa, nema mjesta panici

Za razliku od većine zemalja u okruženju, Republika Srpska u posljednje tri godine nije registrovala slučajeve ptičjeg gripa. Do početka ove sedmice. Podsjećamo, u utorak, 6. februara, lovci su u nebranjenom području između Donje Doline i Orubice, na području Gradiške, pronašli više od dvadeset uginulih labudova. Na uzetim uzorcima uginulih ptica utvrđeno je prisustvo ptičjeg gripa. Odmah je reagovalo resorno Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS koje je naložilo sprovođenje mjera za suzbijanje i sprečavanje pojave i širenja ove bolesti na području Gradiške i Srpca.
Ptičji grip je visoko zarazno virusno oboljenje ptica i živine. Bolest obično bukne u jesen i traje preko zime. Od nje može da oboli više od 100 vrsta ptica, uključujući i domaću živinu. Moguće je i da se prenese na ljude, ali vrlo rijetko. Veterinarski stručnjaci ističu da je vrlo važno spriječiti kontakt domaće živine, vode i hrane koju koriste, sa divljim pticama. „Najefikasnija mjera je zatvaranje živine, po mogućnosti i odvajanje po vrstama, kako bi se spriječio kontakt sa divljim pticama“, ističe dr vet. med. Siniša Veljović.
Prisustvo genoma virusa influence ptica pronađeno je na uzorku od pet uginulih labudova u Donjoj Dolini, dok su ostali leševi zbrinuti na propisan način, rečeno je u resornom republičkom Ministarstvu koje je odredilo mjere za suzbijanje ove bolesti na zaraženom i ugroženom području Gradiške i Srpca. Zaraženim područjem određuje se krug od najmanje tri kilometra od žarišta na lokaciji nebranjenog područja između Donje Doline i Orubice, na kome je potvrđeno prisustvo ptičjeg gripa, dok se ugroženim područjem određuje krug od najmanje 10 kilometara od žarišta.
Među mjerama koje je propisalo Ministarstvo, zabranjuje se i lov pernate divljači. Lovačko udruženje „Prosara“, čiji su lovci uočili i prijavili uginule labudove na reviru Poljanska, inače staništu bogatom pticama, u narednom periodu će preko svojih članova vršiti kontrolu terena. „S obzirom da se ovaj virus može prenijeti i na druge životinje: predatore, šakale, lisice koje bi koristile meso uginulih ptica, obavijestili smo naše lovce da uginuća prijave Udruženju“, ističe Nenad Plotan, predsjednik LU „Prosara“.
„Povoljna okolnost u trenutnim prilikama je ta što područje na kome su pronađeni uginuli i zaraženi labudovi, nije naseljeno“, smatraju u gradskom Odjeljenju za inspekcije. Podsjećaju da su građani obavezni prijaviti veterinarskim organizacijama uginuća i kontakte živine, uzgojene i divlje pernate divljači i ptica, sa potencijalno zaraženim pticama.
U Republici Srpskoj, ptičji grip je posljednji put registrovan 2021. godine, a u posljednjih šest mjeseci ovo oboljenje kod divljih ptica prijavljeno je u Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji i Mađarskoj, te većem broju drugih evropskih zemalja.
S.T.
