ВИЈЕСТИ

На снази мјере против птичјег грипа, нема мјеста паници

За разлику од већине земаља у окружењу, Република Српска у посљедње три године није регистровала случајеве птичјег грипа. До почетка ове седмице. Подсјећамо, у уторак, 6. фебруара, ловци су у небрањеном подручју између Доње Долине и Орубице, на подручју Градишке, пронашли више од двадесет угинулих лабудова. На узетим узорцима угинулих птица утврђено је присуство птичјег грипа. Одмах је реаговало ресорно Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС које је наложило спровођење мjeра зa сузбиjaњe и спрeчaвaњe пojaвe и ширeњa ове бoлeсти нa подручју Градишке и Српца.

Птичји грип је високо заразно вирусно обољење птица и живине. Болест обично букне у јесен и траје преко зиме. Од ње може да оболи више од 100 врста птица, укључујући и домаћу живину. Могуће је и да се пренесе на људе, али врло ријетко. Ветеринарски стручњаци истичу да је врло важно спријечити контакт домаће живине, воде и хране коју користе, са дивљим птицама. „Најефикаснија мјера је затварање живине, по могућности и одвајање по врстама, како би се спријечио контакт са дивљим птицама“, истиче др вет. мед. Синиша Вељовић.

 

Присуство генома вируса инфлуенце птица пронађено је на узорку од пет угинулих лабудова у Доњој Долини, док су остали лешеви збринути на прописан начин, речено је у ресорном републичком Министарству које је одредило мјере за сузбијање ове болести на зараженом и угроженом подручју  Градишке и Српца. Зараженим подручјем одређује се круг од најмање три километра од жаришта на лoкацији небрањеног подручја између Доње Долине и Орубице, на коме је потврђено присуство птичјег грипа, док се угроженим подручјем одређује круг од најмање 10 километара од жаришта.

Међу мјерама које је прописало Министарство, забрањује се и лов пернате дивљачи. Ловачко удружење „Просара“, чији су ловци уочили и пријавили угинуле лабудове на ревиру Пољанска, иначе станишту богатом птицама, у наредном периоду ће преко својих чланова вршити контролу терена. „С обзиром да се овај вирус може пренијети и на друге животиње: предаторе, шакале, лисице које би користиле месо угинулих птица, обавијестили смо наше ловце да угинућа пријаве Удружењу“, истиче Ненад Плотан, предсједник ЛУ „Просара“.

„Повољна околност у тренутним приликама је та што подручје на коме су пронађени угинули и заражени лабудови, није насељено“, сматрају у градском Одјељењу за инспекције. Подсјећају да су грађани обавезни пријавити ветеринарским организацијама угинућа и контакте живине, узгојене и дивље пернате дивљачи и птица, са потенцијално зараженим птицама.

У Републици Српској, птичји грип је посљедњи пут регистрован 2021. године, а у посљедњих шест мјесеци ово обољење код дивљих птица пријављено је у Србији, Хрватској, Словенији и Мађарској, те већем броју других европских земаља.

 

С.Т.

YouTube player

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button