Za podsticaj poljoprivrede i sela 75 miliona KM

Na snagu je stupio Pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela za 2022. godinu: Definisana je raspodijela 75 miliona maraka agrarnog budžeta što znači da je iznos ostao isti kao i prošle godine.
U pravilniku su zastupljenje sve povrtarske kulture i podsticaj je do 15 feninga, rekao je Branko Mastalo predsjednik Udruženja povrtara Republike Srpske.
„Mi imamo problem jer ne znamo koliko je sredstava odvojeno iz budžeta za povrće jer prije toga nismo usvojili niti raspravljali o planu korišćenja budžeta. Povrtari su do sad imali na raspolaganju od 1.5 do 1.8 milona KM. Prošle godine smo tražili tri miliona ali ih nismo dobili. Povećanja nije bilo već pet godina, a znamo u kakvom stanju su povrtari“, rekao je Mastalo.
Da su podsticaji mali smatra i Pante Ivanić, povrtar iz Vakufa.
„Trebali bi nam dati više, čak i 10 feninga jer suše su velike i umanjeni su prinosi ali i zbog prošlogodišnje robe koju smo morali baciti jer je nismo mogli prodati. Treba podstaći mlade da ostanu raditi na selu“, rekao je Ivanić.
Gledajući cjelokupnu situaciju, predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinović kaže da mogu biti zadovoljni, jer se podsticaji isplaćuju na vrijeme.
„Voćari se ne mogu požaliti jer su podsticaje dobili na vrijeme, isplaćena je u punom iznosu premija za proizvedeno i prodato voće i to 8 feninga za jabuku, 9 za šljivu, 10 za krušku kao i za malinu. Možda smo mogli dobiti i više ali kada vidimo da drugi proizvođači nisu dobili povišicu u odnosu na nas onda smo mi i napravili pomak“ rekao je Dojčinović.
Za razliku od voćara mljekari koji koriste najveći dio agrarnog budžeta suočeni su sa nizom problema, ističe Milorad Đurić mljekar iz Rogolja.
„U oblasti mljekarstva nikad nije bilo gore. Mlijeko je 2015. godine bilo najskuplje, od tad cijena nije išla gore. Mlijeko mi je u klasi, a ja sa svojom platom ne mogu platiti dadžbine. Prošle godine je bila sušna godina i nemamo dovoljno hrane za stoku. Nama nikad nije dodjeljena ni zemlja pa nemamo gdije ni sijati, stoci hrane uvijek treba. Mi ćemo morati ili smanjivati ili prekidati naš posao“, rekao je Đurić.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske posredstvom Agencije za agrarna plaćanja Republike Srpske isplatilo je 4.3 miliona maraka po osnovu podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela. Nedavno su isplaćene premije za mlijeko za mjesece oktobar i novembar 2021. godine.
N.Miljković
