
Међу малобројним становницима Мичија, селу тридесетак километара од Градишке, овогодишњи Ускрс, прославиће Ангела Ћорковић. Она се у родно село, вратила неколико година након рата. Привремено је боравила у Аустрији, али њена жеља за Мичијама, никада није била потиснута.
Обновила је имање, посадила воћњак, уредила и засијала њиве, подигла фарму оваца, набавила пчелињак са стотинак друштава…
Ускрс у Мичијама, за њу је неописива радост.
Овај празник, каже Ангела, слави од дјетињства, сваке године, али нигдје није тако срећна као у своме селу.
За Ускрс, Ангели ће у госте из Аустрије, из Беча доћи кћерка Весна, зет Боро и три унуке, Сандра, Ана и Матеја. За првомајске празнике доћи ће син Валентин, снаха Сузана и њихова кћерка Дијана.
„Цијеле године живим сама, у удаљеном селу, гдје је мало становника. Укупно је нас 28 у Мичијама. Када моји дођу за празнике, као сада, то је за мене велика срећа“, казала нам је Ангела.
О ускршњим обичајима, прича са великим задовољством.
„На црвену суботу, Хрвати у Мичијама фарбају јаја. Најчешће је то црвена боја али понеко користи и друге боје. Има више начина фарбања, помоћу воска, осликавајући прољетне траве, неки цвијет… Дјеца на ускршња јаја лијепе сличице са Исусом, црквом, крстом и сличним мотивима. На црвену суботу припремамо печенице, прасад или јагњад на ражњу. То раде мушкарци а жене у кући припремају сарму, сир, различита јела и слатку погачу“, прича Ангела.
Погача има посебну симболику.
„То је мала погача коју Хрвати називају посветиње. Она се, уочи Ускрса носи у цркву на благослов, заједно са јајима, шунком, црвеним луком, и другом храном која ће на Ускрс бити послужена укућанима. Ове године, храну за благослов носићемо у цркву у сусједне Шимиће, гдје ће миса почети у 18 часова“.
Дан касније, на Ускрс, католици из Мичија ће на мису у цркву у своме селу. Прије тога доручковаће у породичном кругу.
„Код куће, рано устајемо, ложимо ватру и палимо свијећу. Окупљамо се око стола, међусобно честитамо Ускрс, уз жеље за срећу и здравље, туцамо се јајима, што је веома интересантно. Вјерује се да ће побједник бити посебно срећан и благословен до наредног Ускрса. Након туцања, је молитва па доручак. Миса је, на Ускрс у 13 часова у цркви у Мичијама а након тога ручак, опет у породичном кругу“, препричала нам је Ангела Ћорковић обичаје Хрвата у овом планинском селу, које припада градишком Поткозарју.
Она каже да се на Ускрс облачи свечана гардероба, и да све протиче у благости, срећи и опуштеној атмосфери.
Независне – Милан Пилиповић