U ponedjeljak slava hrama u Donjem Vakufu

Parohija donjovakufska obilježiće u ponedjeljak, 28. avgusta slavu hrama Uspenija Presvete Bogorodice-Veliku Gospojinu.
Jedan od organizatora organizovanog odlaska u Donji Vakuf Slavko Mekinjić rekao je da će Sveta liturgija početi u 9:30 nakon čega slijedi ophod oko hrama, osvećenje slavskog kolača i žita, te ručak za prisutne.
U saradnji sa Gradskom upravom i ove godine organizovan je prevoz iz Gradiške odakle je planiran odlazak autobusima 200 vjernika.
Kum slave ove godine biće Zavičajno Udruženje Srba Donjovakufljana iz Novog Sada.
Pravoslavna crkva u Donjem Vakufu sagrađena je 1888. godine. Posljednjih godina je dosta urađeno na obnovi ovog hrama, koji je osvećen prošle godine. Hram Svetog kneza Lazara u mjestu Komar je proteklih godina takođe obnovljen nakon pretrpljenih oštećena tokom i nakon rata.
Srbi koji su do rata živjeli u Donjem Vakufu, u Federaciji BiH, sada naseljeni u mnogim mjestima Republike Srpske, Srbije i svijeta, organizovali su više radnih akcija na uređenju svojih viševjekovnih naselja, koja su danas uglavnom pusta jer u Donjem Vakufu danas živi oko 30 Srba.
U Gradišci se skućilo 5.500 Srba protjeranih tokom rata iz ovog mjesta, a veliki broj ih danas živi u Novom Sadu i Bijeljini.
D.Janković



