
Na okruglom stolu održanom u okviru Trećeg festivala pozorišta Republike Srpske, „Ljubica“, posvećenom dramskim piscima, zaključeno je da talenti postoje, ali da im je potrebno pružiti šansu.
Iako u Republici Srpskoj postoji značajan broj dramskih pisaca, još je veći dio njih u sjeni. Glavni razlog za to, po mišljenju učesnika okruglog stola, je odsustvo prilike da dramski tekstovi budu prezentovani javnosti. Još manji broj tih tekstova završi tamo gdje im je prirodno mjesto, na daskama naših pozorišta.
U žustroj diskusiji koja je obilježila ovaj skup, na kojem su govorili dramski pisci Jelena Lučić i Zoran Todorović, prisutni su upoznati sa činjenicom da naši autori često veće priznanje njihovog kvaliteta dobijaju u Srbiji nego u Republici Srpskoj.
„Dotakli smo se brojnih pitanja. Neophodno je da se generalno više pažnje obrati na potrebu domaćeg dramskog teksta. Bez savremenog novog teksta nema ni savremenih novih komada. Treba vremena da se to organizuje, važno je da inicijativa postoji,“, rekao je Todorović.
Iako resorno ministarstvo, te lokalne samouprave značajno sudjeluju u finansiranju konkursa i zbornika dramskih tekstova potrebno je učiniti dodatne napore u tom pravcu. To je dodatno važno jer je očigledno da naši pozorišni radnici, uključujući i pisce, ne zaostaju sa svojim kolegama u inostranstvu. O tome, na osnovu njegovih iskustava u SAD svjedoči i poznati glumac, Željko Džek Dimić.
„Mi smo jedan od najtalentovanijih naroda za ovu vrstu umjetničke forme. Profesionalizam ovdje ne manjka. U Americi se jedino više novca ulaže u tu oblast“, naveo je Dimić.
Kao mogući put napretka u ovoj oblasti pomenuta je i opcija da se i sva pozorišta u Republici Srpskoj posvete organizovanju svojih konkursa na osnovu kojih bi dobili kvalitetne tekstove za njihov repertoar.
N.R.