U Gradišci organizovan okrugli sto za unapređenje položaja djece sa poteškoćama u razvoju

Udruženje roditelja djece sa autizmom „Duga“ Gradiška u saradnji sa partnerima organizovalo je u Gradišci javnu tribinu pod nazivom „Unapređenje položaja djece sa smetnjama u razvoju i njihovih roditelja“, s ciljem pokretanja inicijative za izmjenu zakonske regulative koja ograničava prava roditelja-njegovatelja do 30. godine života djeteta sa smetnjama u razvoju.
Predstavnici udruženja djece sa poteškoćama u razvoju i roditelji saglasni su da je u narednom periodu važno da se ukine starosna granica koja je postavljena u zakonu kada je riječ o naknadi koju roditelji primaju do 30 godine života djeteta i da se na drugačiji način reguliše ostvarivanje toga prava.
„Za roditelje bi to značilo jedan vid sigurnosti u njihovoj teškoj situaciji jer je mjesečna naknada koju primaju minimalna, a pretpostavljamo da je to onoliko koliko naša Vlada trenutno može da izdvoji, dok su u okruženju naknade veće. Zbog važeće zakonske regulative djeca ne mogu da pohađaju školu jer se smatra da je to osposobljavanje za rad u struci, a u slučaju ove djece se ne može reći da je tako jer je riječ o djeci sa 100 odsto invaliditetom i njihov boravak u svakoj ustanovi edukativnog karaktera ima isključivo svrhu inkluzije u društvo i boravak sa vršnjacima“, rekla je Danijela Višnjić, član Udruženja „Djeca svetlosti“ i pravni savjetnik u projektnim aktivnostima.
Psihoterapeut Miroslav Gajić naveo je da je kroz svoje iskustvo i terapijski rad sa djecom sa poteškoćama u razvoju u Udruženju „Duga“ primjetio da su roditelji okupirani i privatnim obavezama i stručnim dijelom u radu sa djecom.
„Nerealno je očekivati od roditelja da budu supermeni. Većina njih je izmorena, prije svega od njegovateljskog dijela. Mi se kao stručnjaci suočavamo s tim da dosta tih roditelja ne mogu ispoštovati ono što je potrebno za rad kod kuće po pitanju senzo-motorike i vježbi koje zadajemo tokom tretmana“, pojasnio je Gajić.
Predrag Milovanović, otac djeteta sa autizmom, naveo je da je briga o djeci sa smetnjama u razvoju stalna i da je podrška djeci i roditeljima veoma važna i nakon 30 godine starosti djeteta.
Predsjednik Udruženja roditelja djece s autizmom „Duga“ Gradiška Saša Kasagić naglasio je da je cilj njihovih aktivosti promjena statusa djece sa poteškoćama u razvoju i njihovih roditelja koju će pokušati realizovati zajedno sa udruženjima „Djeca svjetlosti“ iz Banjaluke, „Plavi balon“ iz Prijedora i „Drugačiji svijet“ iz Bijeljine.
Tribina u Gradišci dio je projekta koji je podržan od strane vlade Švajcarske kroz aktivnosti „PRAGG“ projekta. U Gradišci je održana druga od ukupno četiri planirane javne tribine.
S.S.C.
