U Gradišci nema registrovanih slučajeva morbila

U Republici Srpskoj trenutno su registrovana 24 slučaja obolijevanja od morbila, dok su domovi zdravlja Banjaluka i Bijeljina proglasili epidemij. Po 11 slučajeva obolijevanja od morbila registrovano je u Banjaluci i Bijeljini, a po jedan u Mrkonjić Gradu i Prnjavoru. U gradiškom Domu zdravlja Gradiška, za sada nema prijavljenih slučajeva. Direktor Doma zdravlja doktorica Slađana Tepavac, navela je da se epidemiološka situacija prati ali da se zbog niskog procenta vakcinisane djece ne može isključiti mogućnost pojave bolesti i na području Gradiške. „Prema podacima Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, procenat vakcinacije prvom dozom vakcine protiv morbila, rubeola i parotitisa je negdje oko 69 odsto, a drugom 76 odsto, što je ispod nivoa od 95 procenata vakcinisane populacije koja je potrebna za kolektivni imunitet“, navela je doktorica Tepavac.
Doktorica Tepavac je podsjetila da smo, ne tako davno zahvaljujući vakcinaciji gotovo zaboravili na pojedine zarazne bolesti, dok se u posljednjih nekoliko godina zarazne bolesti vraćaju na velika vrata.
Tepavac je podsjetila da su morbile jedna od najzaraznijih virusnih infekcija, prenose se direktnim kontaktom sa oboljelom osobom, kao i putem respiratornih kapljica. Poslije inkubacije koja traje od 7 do 14 dana, javlja se povišena temperatura, bolovi u grlu , crvenilo i suzne oče, a samo par dana nakon ovih simptoma pojavljuje se karakterističan osip. Prema njenim riječima, morbile su veoma opasno virusno oboljenje koje može da dovede do ozbiljnih komplikacija i vodeći su uzrok smrtnosti među malom djecom. Vakcinacija je jedina efikasna preventivna mera koja dovodi do stvaranja solidnog i dugotrajnog imuniteta. MMR vakcina se daje u dvije doze, djeci u drugoj godini života i u okviru priprema za polazak u školu.
S.V.
