У Градишци нема регистрованих случајева морбила

У Републици Српској тренутно су регистрована 24 случаја оболијевања од морбила, док су домови здравља Бањалука и Бијељина прогласили епидемиј. По 11 случајева оболијевања од морбила регистровано је у Бањалуци и Бијељини, а по један у Мркоњић Граду и Прњавору. У градишком Дому здравља Градишка, за сада нема пријављених случајева. Директор Дома здравља докторица Слађана Тепавац, навела је да се епидемиолошка ситуација прати али да се због ниског процента вакцинисане дјеце не може искључити могућност појаве болести и на подручју Градишке. „Према подацима Института за јавно здравство Републике Српске, проценат вакцинације првом дозом вакцине против морбила, рубеола и паротитиса је негдје око 69 одсто, а другом 76 одсто, што је испод нивоа од 95 процената вакцинисане популације која је потребна за колективни имунитет“, навела је докторица Тепавац.
Докторица Тепавац је подсјетила да смо, не тако давно захваљујући вакцинацији готово заборавили на поједине заразне болести, док се у посљедњих неколико година заразне болести враћају на велика врата.
Тепавац је подсјетила да су морбиле једна од најзаразнијих вирусних инфекција, преносе се директним контактом са обољелом особом, као и путем респираторних капљица. Послије инкубације која траје од 7 до 14 дана, јавља се повишена температура, болови у грлу , црвенило и сузне оче, а само пар дана након ових симптома појављује се карактеристичан осип. Према њеним ријечима, морбиле су веома опасно вирусно обољење које може да доведе до озбиљних компликација и водећи су узрок смртности међу малом дјецом. Вакцинација је једина ефикасна превентивна мера која доводи до стварања солидног и дуготрајног имунитета. ММР вакцина се даје у двије дозе, дјеци у другој години живота и у оквиру припрема за полазак у школу.
С.В.
