СЗО: „Заштитити дјецу од утицаја дуванске индустрије“

Пушење је значајна пријетња здрављу и водећи је фактор ризика за велики број болести, како пушача, тако и особа које су изложене дуванском диму, истичу здравствени стручњаци.
Од посљедица дуванског дима, у свијету сваке године умире више милиона људи. Нема органског система, ни ћелије, на које дувански дим неће утицати, кажу здравствени стручњаци. Начелник Службе за плућне болести у градишкој Болници др Бранка Милошевић појашњава да дувански дим, код активних, али и пасивних пушача, штетно утиче на респираторни, кардиоваскуларни, ендокрини ситем, гастронтестинални тракт, те ментално стање особе. Пушење се често везује за настанак карцинома плућа, те је водећи фактор ризика и за велики број других болести.
Нови проблем савременог друштва представља употреба електронских цигарета. Заблуда је мислити да њиховом употребом смањујемо штетни утицај пушења на властито здравље, поручује Милошевићева, савјетујући пушачима да са одвикавањем од ове болести зависности почну што прије. Поражавајуће је, наглашава Милошевићева, што се добна граница, када се почиње са конзумирањем цигарета, спустила на ниво дјеце у основним школама. Свјетска здравствена организација и институције јавног здравља из цијелог свијета указују на потребу снажније заштите дјеце од утицаја дуванске индустрије. Истичу да је неопходно обезбиједити платформу за младе људе, креаторе политике и заговорнике контроле дувана на глобалном нивоу, да расправљају о овом питању и да подстичу владе да усвоје политике које штите младе од манипулативних пракси дуванске и сродних индустрија.
С. Тркуља