
Projekat „Čepom do osmjeha“, koji je u maju prošle godine Udruženje roditelja djece sa autizmom „Duga“ započelo postavljanjem prvog „duginog srca“ u dvorištu Osnovne škole „Vasa Čubrilović“ u potpunosti je zaživio u Gradišci.
Dugina srca postavljena su i u dvorištima škola „Danilo Borković“, „Kozarska djeca“, „Petar Kočić“ i „Srednje stručne i tehničke škole“.
Već sada od reciklaže plastičnih čepova obezbjeđuju se značajna sredstva za aktivnosti ovog udruženja.
Cilj projekta „Čepom do osmjeha“ je da se utiče na svijest djece i mladih o potrebi očuvanja životne sredine, ali i ukaže da se reciklažom plastičnih čepova mogu obezbejediti sredstava za društveno korisne aktivnosti.
Predsjednik Udruženja „Duga“ Saša Kasagić rekao je da su za nepunih godinu dana uspjeli u prvobitnoj namjeri da svakim čepom u „duginom srcu“ izmame bar jedan osmjeh kod djece sa autizmom i njihovih roditelja.
Kasagić je naglasio da su na početku projekta sredstva od reciklaže plastičnih čepova bila simbolična.
„Po jednom srcu u toku tri do četiri mjeseca sada se prikupi oko 150 KM, a kada to pomnožimo sa pet dobijemo sredstva koja su značajna za rad našeg Udruženja“, naveo je Kasagić.
Direktor Srednje stručne i tehničke škole Gradiška Darko Golić rekao je da su učenici ove škole uvijek spremni da učestvuju u akcijama koje imaju za cilj da se pomogne onima kojima je pomoć najpotrebnija i da su zbog toga sa zadovoljstvom prihvatili ideju da jedno „dugino srce“ bude postavljeno i u dvorištu njihove škole.
Realizaciju projekta „Čepom do osmjeha“ podržali su Gradska uprava Gradiška, Razvojna agencija RAGA, „Gradska čistoća“ i „Tehnička škola“, čiji su učenici tokom praktične nastave pravili metalna „dugina srca“ za odlaganje plastičnih čepova.
M.M.