
Zavisnost od telefona je ozbiljna psihološka zavisnost iako još uvijek nije uvrštena u zvaničnu listu mentalnih poremećaja.
Tu se najčešće govori o adolescentnoj populaciji koja je odrasla uz pametne telefone, tablete i navikla da živi s njima, a nema dovoljno zrelosti da se kontroliše, teže doživljavaju negativne posljedice i razmišljaju o tome šta im pričinjava zadovoljstvo.
Stručnjaci kažu da su prvi signali zavisnosti kod djece na koju roditelji treba da obrate pažnju ekstremno burne reakcije prilikom oduzimanja telefona.
Psiholog u Centru za zaštitu mentalnog zdravlja u Domu zdravlja Gradiška, Zorana Ljepojević navela je da odrasli okupirani svojim obavezama često ne reaguju na vrijeme već kada je problem prisutan i kada je potrebno tražiti stručnu pomoć.
„Kada dijete nema druge aktivnosti, kada postane asocijalno, kada prestane da se druži sa drugovima, da obavlja zadatke u školi, da izbjegava školu i slično to je signal da navike treba mijenjati“, navela je Ljepojević.
Ona je istakla da se kao negativne posljedice pretjerane upotrebe telefona i drugih digitalnih medija i ekrana izdvajau usporen razvoj govora, nedostatak razvoja koncentracije i pažnje, neadekvatan motorički razvoj, loše motoričke vještine, loše držanje, problem s kičmom ali i prekomjernom težinom djeteta.
Ljepojević je istakla da je veoma važno napraviti granice, kontrolisati dijete i razgovarati s njim.
S.S.C.
