ВИЈЕСТИЕМИСИЈЕРАДИОРЕЛИГИЈА И ЧОВЈЕК

Сутра прво литургијско прослављање жртава на Гравицама и Цазинској Крајини

Прво литургијско прослављање новомученика гаравичких и бихаћко- цазинских биће одржано сутра 27. јула у Бихаћу.

Парох бихаћки Славиша Милиновић рекао је у изјави за емисију „Религија и човјек“ Радио Градишке да обиљежавање почети данас вечерњим богослужењем у 18 часова у бихаћком храму.

„Свету архијерејску литургије служиће сутра од 9.30 часова епископ бихаћко- петровачки и рмањски Сергије, након чега ће бити послужен ручак за све присутне“, додао је свештеник Милиновић и позвао вјерни народ да дочека епископа у 9 часова испред Храма Свете Тројице у Бихаћу.

Он је подсјетио да је Свети архијерејски сабор Српске православне цркве канонизовао је свете мученике гаравичке и бихаћке, свете мученике рмањске и светог свештеномученика Илије Родића пароха трубарског на редовном засједању Светог архијерејског сабора које је одржано од 13. до 17. маја ове године.

У диптихе светих унесени су на приједлог епископа бихаћко-петровачког Сергија.

Унесена су имена светих мученика гаравичких и бихаћких пострадалих 1941. године на Гаравицама, Бихаћкој и Цазинској Крајини

Свештеник Милиновић је истакао да је темељи новог храма у Бихаћу освештани 26. јуна 1987. године. До 1992. године храм је подигнут до крова, али је почетак рата зауставио градњу.

У периоду од 1992. до 1995. године оштећена је купола храма, као и дијелови пода. Његова изградња је настављена почетком 2012. Године, док је храм освештао патријарх српски Иринеј 2018. године.

Стари храм Српске православне цркве у центру Бихаћа подигнут је и освештан 1898. године, срушен је 1941. године у вријеме Независне Државе Хрватске. Послије Другог свјетског рата на мјесту гдје је био храм подигнута је зграда општине.

Општина Бихаћ је тек 1987. године додијелила Српској православној цркви нову, али неадекватну локацију, неповољну за изградњу новог храма, са намјером да Црква од тога одустане.

Према ријечима свештеника Милиновића, парохија Бихаћка данас броји 55 вјерника, махом старијих људи.

Д. Јанковић

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button