Студентска журка на Пагу, мјесту масовног страдања Срба у Другом свјетском рату

Др. Душан Басташић, предсједник Удружења “Јадовно 1941.” реаговао је, поводом најаве студената медицинских факултета из Србије, Црне Горе и Српске о учешћу на вишедневној забави коју организују њихове колеге из Хрватске (а придружиуће се и Словенци) на мјсту гдје су усташе у Другом свјетском рату убиле више хиљада Срба. Басташић, који је недавно учествовао и у филму “Западна Славонија, 30 година касније, упутио је допис за РТВГ, увјерен да ће његов апел читаоци у страдалничком Поткозарју и на Козари, разумјети.
Учесници
Студенти из Србије, Српске и Црне Горе крећу на Медицинијаду на Паг. На Зрће! Заједно са студентима из Хрватске и Словеније.
Из Београда:
Факултет ветеринарске медицине, Стоматолошки факултет, Медицински Факултет, Фармацеутски факултет, Медицински факултет ВМА.
Из Новог Сада:
Медицински факултет, Факултет ветеринарске медицине.
Из Бање Луке:
Медицински Факултет.
Из Крагујевца:
Факултет медицинских наука.
Из Панчева:
Стоматолошки факултет.
Из Ниша:
Медицински факултет.
Из Косовске Митровице:
Медицински факултет.
Из Фоче:
Медицински факултет.
Из Подгорице:
Медицински факултет.
Студенти са Медицинских факултета из Сплита, Ријеке и Загреба
Према најавама, прикључиће се и студенти из Словеније.
Из Србије је већ попуњено 15 аутобуса по 50 мјеста.
И није им то први пут и не походе то мјесто организовано само медицинари, него и студенти других факултета.
Кратка историјска лекција
Некад, не тако давно, на то острво, недалеко од плаже Зрће, довежено је не својом вољом и не на „журку“ десетак хиљада Срба и Јевреја.
Дана 24. јуна на пашком рту Слана, Независна Држава Хрватска је формирала два одвојена концентрациона логора, за Србе и Јевреје.
У рибарском мјесту Метајна формиран је логор за жене са дјецом.
Највећи број жртава, од укупно не мање од 8.020, дјеце, жена и мушкараца, побијено је у мору подвелебитског канала и рта Слана.
Непосредно пред затварање логора, само у ноћи 14/15. августа 1941. на рту Слана изнад увале Малин поклано је не мање од 791 жртве. Италијани су почетком августа исте године ексхумирали и спалили лешеве 91 дјетета до 15 година старости, 293 жена и 407 мушкараца. То су уредно документовали и снимили низ фотографија.
Цијело подручје рта Слана, укључујући и акваторијум у ширини 100 метара, заштићено је спомен подручје.
У ували Слана, 1975. године постављена је мала спомен плоча која уништена у протеклом рату. Обнављана је 2010. и 2013. године и рушена послије само неколико дана.
У Метајни, у једној од зграда некадашњег логора данас је основна школа.
Осим два дрвена крста које је удружење Јадовно 1941. Бањалука – Београд поставило на мјесту логора и масовне гробнице, данас нема ни једног трага да се на том подручју десио стравичан злочин.
Препорука студентима
На путу од мјеста Паг до Зрћа са десне стране, преко морског канала, видјећете камену пустињу сличну мјесечевој површини. Пролазећи кроз мјесто Колан моћи ћете видјети Метајну и рт Слана.
Молба студентима од стране потомака и поштовалаца жртава:
Спојите дјецо три прста, уроните их у воду Плаве гробнице, прекрстите се и помолите за душе Светих новомученика српских који ту пострадаше, навео је др Душан Басташић.
Приредио: М.Пилиповић