
На основу званичне потврде о појави болести слинавке и шапа у Њемачкој, Мађарској и Словачкој, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Српске је предложило увођење хитних превентивних мјера, укључујући постављање дезинфекционих баријера на граничним прелазима БиХ, како би се умањила могућност преноса вируса преко људи, возила и робе.
Ветеринарски инспектор у Градској управи Градишка Бојан Мирјанић рекао је гостујући у јутарњем програму Радио-телевизије Градишка да је ова заразна болест присутна на скоро свим континентима, али да за сада у Републици Српској слинавка и шап није потврђена нити је било сумње на ову болест. Ипак, с обзиром на недавне случајеве у Њемачкој, Мађарској и Словачкој, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске предузело је одређене мјере. Мирјанић је напоменуо да се ради о о веома опасној заразној болести од које најчешће оболијевају говеда, овце, козе и свиње.
„Ова заразна болест има изразито велики морбидитет, те да штете које настају могу бити директне и индиректне. Од директних су: пад призводних карактеристика, пад млијечности, прираста тјелесне масе, радне способности животиња. Међутим индиректне могу бити још веће јер имамо правилнике који прописују изразито оштре зоо санитарне мјере као шти су ограничење промета животиња, производа и сировина на подручју гдје се та заразна болест појави“ истакао је Мирјанић.
Из ресорног министарства апелују на све фармере, докторе ветеринарске медицине и друге актере у сектору сточарства да покажу максималну одговорност и предузму све неопходне мјере у циљу превенције слинавке и шапа те да поштују све мјере које доноси Министарство. Фармери су дужни да пажљиво прате здравствено стање својих животиња и строго се придржавају свих биосигурносних мјера.
Н.М.
