
У Градишци је у току Школа знаковног језика „Градишка комуницира“ која је намијењена првенствено волонтерима Црвеног крста, али школи присуствују и друга заинтересована лица.
Школу знаковног језика организује Међуопштинско удружење глувих и наглувих Градишка у сарадњи са Савезом глувих Републике Српске и Министарством здравља и социјалне заштите Републике Српске.

Љубинка Радоњић Злојутро, секретар Међуопштинског удружења глувих и наглувих Градишка, Србац, Лакташи и Прњавор је истакла да је циљ семинара подизање свијести о важности комуникације и јачање инклузије глувих и наглувих особа у локалној заједници.
„Знаковни језик је матерњи језик глувих особа која од рођења, услијед оштећења слуха, нису научила говорни језик. Комуницирају специфичним језиком, што их чини говорном мањином у нашем друштву“, навела је Радоњић Злојутро.

Инструктор знаковног језика Републике Српске Марина Мацановић је истакла да је познавање знаковног језика од великог значаја за особе са оштећеним слухом.
„Битно је да сви познајемо основе знаковног језика, те да приликом комуникације са особама са оштећеним слухом можемо да им помогнемо и упутимо их уколико им је то потребно“, рекла је Мацановић.

Дефектолог Татјана Јуришић Везмар је навела да се са својим колегама у Центру за социјални рад Градишка свакодневно сусреће са глувим особама, те да су овакве радионице од великог значаја за раднике Центра, како би са особама са оштећеним слухом искомуницирали на њиховом језику.
Семинар ће трајати до петка, 26. јуна, када ће учесници Школе знаковног језика имати испит.
М.Д.



