„Religija i čovjek“ – Danas je Preobraženje Gospodnje – zašto ne treba spavati, plakati i dan provesti u kafani

Danas je Preobraženje Gospodnje, jedan od osam velikih Hristovih praznika. Prema narodnom predanju, počinju da se preobražavaju i gora i voda, najavljujući skoru jesen.
Preobraženje je posvećeno Hristovom preobraženju na gori Tavor, kada je najavljeno stradanje i slava sina božijeg.
Jednoga dana, treće godine propovjedi na zemlji, Isus na molitvu povede apostole Petra, Jakova i Jovana na goru Tavor.
Dok se molio, njegovo lice se izmeni i zasija kao sunce, a odeća postade sjajna i bijela kao snijeg, kaže Biblija. Tako se on preobrazi pred njima, čime se prvi put božanska priroda Isusova učinila vidljivom.
Na ikoni Preobraženja predstavljen je Isus na gori, okružen svjetlošću, sa Ilijom i Mojsijem, dok trojica apostola uplašeni leže na zemlji.
Preobraženje Gospodnje je u pravoslavlju poznato i kao ljetnje Bogojavljenje, jer su se i tada, otvorila nebesa i začuo glas Boga Oca. Vjeruje se da se, uoči praznika, na nebu otvaraju „Božja vrata“ na kojima se pojavljuje sam Gospod i ispunjava želje.
Preobraženje uvijek pada u vrijeme Gospojinskog posta. Zato je praznična trpeza uvijek posna, obogaćena ribom i vinom.U crkvama, na kraju svetih liturgija, osveštava se grožđe.
Brojni su hramovi posvećeni ovom prazniku, u mnogim mjestima održavaju se vašari.
Na Preobraženje se preobražava list u gori i kamen u vodi, lišće počinje da žuti i opada, a voda biva hladnija. Na Preobraženje se i nebo, u gluvo doba noći, tri puta preobražava.
Prema rasprostranjenom vjerovanju, na ovaj dan ne treba preko dana spavati, jer ko danas odspava, preobraziće se, pa će cijele godine biti dremljiv.
Nije dobro ni da neko plače, a ni da ljudi cijeo dan provedu u kafani – da im ne pređe u naviku i da ne postanu raspikuće.
Nekada se na današnji dan završavala i sezona kupanja.