Prva epizoda novog serijala „Baštine zavičajnih stvaralaca“ posvećena Branku Ćopiću
RTVG je s ciljem očuvanja kulturne baštine Kozare, Potkozarja i Krajine pokrenuo novi serijal emisija o velikanima srpske književnosti i istorije koji su u svojim pisanim djelima ostavili neizbrisiv trag života krajiškog čovjeka

Radio-televizija Gradiška će premijerno povodom godišnjice televizije Gradiška i Dana grada 24. aprila prikazati prvu epizodu serijala emisija „Baština zavičajnih stvaralaca“ u subotu, 20. aprila od 20 časova.
U pitanju je novi serijal emisija kulturno-obrazovnog i dokumentarnog programa posvećen zavičajnim piscima Krajine, od Petra Kočića, Branka Ćopića do Mladena Oljače i brojnih drugih poznatih i manje poznatih imena koji su u svojim pisanim redovima prikazali duh krajiškog čovjeka, društvene prilike, način života, kulturu i tradiciju. Na moderan i zanimljiv način donosimo portrete velikana književnosti i istorije Kozare, Potkozarja i Krajine čija su djela dio naše kulturne baštine još uvijek nedovoljno istražene.
„Odlučili smo se za stvaraoce koji su u svoja djela utkali kolorit sredine u kojoj su rođeni i odrasli. Mnoge od njih ne pominjemo često, mnoge od njih smo potpuno zaboravili, čak i da potiču sa naše regije. Želimo da na moderan način prikažemo književnu i istorijsku baštinu našeg podneblja i sačuvamo od zaborava vrijedna djela i zavičajne stvaraoce“, rekla je urednik serijala Sanja Subotić Cumbo.
Direktor i glavni i odgovorni urednik RTVG-a Rajko Romić naveo je da će osim u TV formatu emisije biti emitovane u radijskom programu i na društvenim mrežama.
„Emisije govore o poznatim i manje poznatim književnicima i njihovom odnosu prema zavičaju i otadžbini. Poznatim i manje poznatim činjenicama daćemo istorijsku, kulturnu i književnu dimenziju u video formatu koji ostaje trajno svjedočanstvo o našem kulturnom nasljeđu“, naglasio je Romić.
Trejler za prvu epizodu serijala emisija „Baština zavičajnih stvaralaca“
U serijalu od 12 polusatnih epizoda putovaćemo kroz različita mjesta naše regije i mnoge opštine i gradove poput Gradiške, Banjaluke, Novog Grada, Kozarske Dubice i drugih kako bi prikazali naše književno blago i sačuvali od zaborava zavičajne stvaraoce i njihov rodni kraj.
O njima su na slikovit način govorili mnogi ugledni književnici: Zoran Kostić, Ranko Pavlović, Ranko Preradović, Mihajlo Orlović, profesori srpskog jezika i književnosti: Miljko Šindić, Duško Pevulja, Milenko Gagić, Dario Gvozden, etnolozi, i etnomuzikolozi. Značajna je saradnja sa drugim ustanovama: osnovnim i srednjim školama, „Narodnom bibliotekom Gradiška“, „Zavičajnim muzejom Gradiška“, SPKD „Prosvjeta Gradiška“ koji su posvećeni očuvanju kulturne baštine. Umjetničku dimenziju djela zavičajnih stvaralaca upotpunili su glumci: Admir Mešić, Zlatan Vidović i Rajko Marčeta.
Prve dvije epizode biće posvećene Branku Ćopiću.
S.Subotić Cumbo