
Gradiška se nalazi među 36 opština i gradova u Bosni i Hercegovini, u kojima će se provoditi projekat „Dekarbonizacija stambenog sektora u BiH“. Projekat finansira Kraljevina Švedska, a sprovodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP).
Projekat ima za cilj otklanjanje prepreka u poboljšanju energetske efikasnosti i smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte u stambenom sektoru, i to na nivou svake lokalne uprave zasebno. Gradovi/opštine u BiH će kroz projekat dobiti tehničku pomoć koja se sastoji od: izrade 36 studija energetske efikasnosti stambenog sektora koje će dati jasnu sliku o potencijalu za uštede i obimu i stepenu ulaganja u intervencije napolju energetske efikasnosti, izrade 36 finansijskih mehanizama i obuka za zaposlene u organima lokalneuprave – razvoj seta tehničkih, procesnih i pravnih dokumenata koji u skladu sa specifičnim potrebama i prioritetima lokalne uprave, omogućavaju efikasno upravljanje svim aktivnostima, kao i mjerenje obima njihovog uticaja na konačan rezultat – energetsku efikasnost objekata i smanjenje emisijagasova sa efektom staklene bašte i kampanje podizanja javne svijesti o potencijalima i efektima koje sa sobom donose ove mjere u kontekstu održivog upravljanja energijom i smanjenja efekata klimatskih promjena.
Na ovaj način, gradovi i opštine koji su u odgovornom odnosu prema okolini i energiji prepoznali strateški i razvojni potencijal, dobijaju važne razvojne alate. Ovim se oni pozicioniraju kao ozbiljni i odgovorni partneri u realizaciji projekata u sektoru energetske efikasnosti, sa jasnom slikom o potrebama i mogućnostima koje će buduće investicije u sektor energetske efikasnosti donijeti, kako svakom građaninu pojedinačno, tako i zajednici. Provođenjem ovog projekta se postavljaju temelji za tranziciju postojećeg stambenog sektora ka stambenom sektoru s niskim udjelom ugljenika što bi istovremeno doprinijelo značajnom smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte, očuvanju okoline i održivom razvoju. Dugoročno, implementacija mjera energetske efikasnosti stambenog sektora ima značajne finansijske uštede za isti u vidu smanjenja troškova za energiju čime se otvara prostor za uštede i prevladavanje energetskog siromaštva. Postoje i značajne mogućnosti zapošljavanja i ekonomskog rasta, kao i otvaranja novih, tzv. „zelenih radnih mjesta“u lokalnim upravama.