Програм српског језика и културе у Окучанима

Почетком ове школске године српске институције из Хрватске почеле су примјену неформалног модела образовања “Програм плус”. То су неформални видови подршке образовању на српском језику и ћириличном писму. Циљ је пружање подршке и додатне мотивације дјеци која су већ укључена у неки од постојећих формалних начина образовања. Доноси бесплатне курсеве и радионице за дјецу и младе, стручно осмишљене. На свим курсевима и радионицама у складу са савременим педагошким методама, дјеца имају прилику да истражују језички и културни контекст завичаја, у складу са својим матерњим језику.
Николина Николић Тадић у Окучанима, је координатор „Програма плус“. У овом мјесту организоване су радионице роботике и програмирања те хорско пјевање за дјецу од предшколског до средњошколског узраста.
„Имамо 15 полазника од другог до седмог разреда основне школе. То су српска дјеца али и већинског, хрватског народа као и дјеца из национално мјешовитих бракова. Овим програмом балансирамо између културе, вјере, националне припадности,“ појашњава Николина. Полазници „Програма плус“ учествују на приредбама у Западној Славонији.
„Имали смо наступе на Данима Григора Витеза, на академијама у Славонском Броду, Новој Градишци, Врбовљанима… Представили смо се рецитацијама, малим игроказима, хорским пјесма, а музичким тачкама,“ појашњава Николина Николић Тадић. Кроз „Програм плус“ предвиђени су бројни програми са заједничким циљем, примарно социјализацијом и упознавањем. Она такође ученицима српске националности предаје српски језик и културу. „Циљ нам је да српској дјеци, у школи, приближимо националну културу, језик и писмо. Настојимо да их повежемо са српском дјецом у другим срединама. Наш програм је у зачетку, почео је у октобру прошле године. Ја сам оптимиста. Надам се да ћемо имати и више полазника,“ казала нам је Николина Николић Тадић.
Садржај овог програма подијељен је на шест подручја која нуде могућности стицања различити видова знања и вјештина. Сви садржаји су повезани са темама из српске историје, науке и културе.
Милан Пилиповић