
Tokom ljetnjih mjeseci, izloženi smo uticaju sunčevog zračenja, koje može biti jako štetno za naš organizam, a posebno kožu.
Sunce je apsolutno neophodno za funkcionisanje svakog živog organizma najprije zbog normalnog formiranja i razvoja kosti prvenstveno kod djece i mlade populacije. Međutim, tokom ljetnih mjeseci izlaganje suncu može biti više štetno nego korisno. Dermatovenerolog Biljana Pavlovska kaže da prekomjerno izlaganje suncu dovodi do trajnih oštećenja kože, prerano starenje, pojava bora, a neke od ozbiljnih posljedica je pojava degenerativnih prekanceroznih i kancerogenih lezija kože. Ako nastanu opekotine to je već alarmantno stanje.
Doktorica Pavlovska ističe da je dovoljno petnaest minuta dnevno izlaganja suncu da bi se zadovoljile dnevne potrebe vitamina D. Ona ističe da je kožu potrebno štiti od djetinjstva te da bi bebe i mala djeca trebali izbjegavati direktno izlaganje suncu. Ukoliko je to neophodno trebalo bi da djeca budu zaštićena i da izbjegavaju izlaganje od 10 do 17 časova.
Pacijenti bi trebali sami da pregledaju kožu i da se jave ljekaru ukoliko uoče neke promjene, jer posljedice mogu biti veoma ozbiljne.
Preporuka ljekara jeste da pacijenti čuvaju kožu i da obavezno obrate pažnja na neophodnu zaštitu, adekvatno se oblače, nose naočare za sunce, koje štite ili šešir i na kraju naravno koriste adekvatne kreme sa ultravioletnom zaštitom.
N.M.
