
Radio-televizija Gradiška započela je snimanje novog televizijskog serijala pod nazivom „Baština zavičajnih stvaralaca“ u kojem će biti obuhvaćeno stvaralaštvo Branka Ćopića, Petra Kočića, Mladena Oljače, Dragana Kolundžije, Dragoje Lukića, Vasilija Karana, Stevke Kozić Preradović, Pante Stevića i drugih pisaca i istoričara Kozare, Potkozarja i Krajine čija su djela dio naše kulturne baštine.
U prvoj emisiji o najzavičajnijem piscu Branku Ćopiću, o njegovom liku i djelu govorili su oni koji su ga poznavali, književnici Zoran Kostić i Mihajlo Orlović, profesori porijeklom iz Hašana i Grmeča, etnolozi i drugi stručni saradnici.
Prenoseći impresije svog prvog susreta sa Brankom Ćopićem književnik Zoran Kostić naglasio je da je Ćopić uveo lik Krajišnika u književnost kao niko do tada.
„Ćopić je imao ozbiljno i šaljivo lice i po tome je jedinstven i neprevaziđen. On je donio duh Krajišnika u srpsku literaturu. Taj kod krajiškog Srbina je ušao u magistralnu liniju srpske književnosti zahvaljujući ponajviše Ćopiću“, naveo je Kostić.
Stručni saradnik u serijalu emisija posvećenih značajnim zavičajnim imenima književnosti, magistar Dario Gvozden naglasio je da su zavičajni pisci važni jer su vjerodostojno odslikali naše prostore, različite ambijente naših krajeva kao i mentalitet, način govorenja i življenja našeg čovjeka.
„Vremena koja su iza nas svjedočila su o tome da je većim dijelom naše istorije bilo dosta teško suočavati se sa životom na ovim prostorima. O tome, između ostalog, kazuju naši zavičajni pisci i to je jedan od razloga zbog čega ćemo im posvetiti pažnju u novom serijalu, jer njihova djela čine, svakako, dio našeg kulturnog nasljeđa“, naveo je Gvozden.
Urednik emisije Sanja Subotić Cumbo navela je da su se nakon vrlo uspješnog serijala emisija iz književnosti „Riječ i slovo“ odlučili na snimanje novog serijala u kojem će detaljnije biti prikazan život i djelo zavičajnih stvaralaca našeg podneblja, kako poznatih imena, tako i onih manje zastupljenih, a čiji rad je takođe značajan.
„U novom ciklusu emisiju donosimo ambijent rodnog kraja zavičajnih pisaca i nove priče o njima uz stručnu saradnju sa profesorima srpskog jezika i književnosti, istoričarima, etnolozima, književnicima, glumcima. Svako od njih, na svoj način upotpuniće njihov portret i ulogu u očuvanju našeg jezika, kulture i istorije “, navela je Subotić Cumbo.
Direktor Radio-televizije Gradiška Rajko Romić rekao je da RTVG kontinuirano radi na uvođenju novih programskih sadržaja.
„RTVG ima više emisija vlastite produkcije iz različitih oblasti društva. Posebnu pažnju, između ostalog, poklanjamo obrazovanju, kao i očuvanju kulturno-istorijskog nasljeđa Gradiške i regije“, naveo je Romić.
Saradnici u realizaciji pomenutog programskog sadržaja su ustanove koje u opisu svoje djelatnosti imaju njegovanje kulture, književnosti, tradicije, istorije, među kojima su Srpsko prosvjetno i kulturno društvo „Prosvjeta“ Gradiška, Narodna biblioteka Gradiška, Zavičajni muzej, škole i druge ustanove.
Novim serijalom čije emitovanje bi trebalo početi do kraja godine biće obuhvaćeno 12 imena zavičajnih stvaralaca Krajine.
S.S.C.