Омогућено увођење услуге „Сигуран нет у свим основним и средњим школама Републике Српске“

Министар просвјете и културе Жељка Стојичић и генерални директор компаније МТЕЛ Јелена Триван потписале су данас Споразум о сарадњи на основу којег ће бити омогућено увођење услуге „Сигуран интернет у свим основним и средњим школама Републике Српске“. Министар просвјете и културе Жељка Стојичић истакла је да је тестна фаза у 37 основних и средњих школа показала да постоји потреба да се ради филтрирање интернет саобраћаја у школама, јер је приступ недозвољеним садржајима потврђен.
„Главни циљеви потписаног споразума су заштита дјеце приликом кориштења интернета у школама и недозовољавање приступа одређеним садржајима који су штетни за дјецу школског узраста, као и да вријеме проведено у школи буде ефективно усмјерено и искориштено за васпитно-образовни процес. Надамо се да ће ова услуга допринијети томе“, изјавила је министар Жељка Стојичић, путем саопштења за јавност ресорног министарства.
Појаснила је да је дефинисано да плаћање ове услуге сносе школе на основу потписаних уговора, али да ће у периоду од двије године, колико је трајање овог споразума, трошкове услуге сносити Влада и МТЕЛ.
„Надамо се да ће споразум наставити свој живот и након те двије године. Закључком Владе обавезане су све школе да потпишу уговор са компанијом М:тел“, рекла је министар Жељка Стојичић.
Генерални директор компаније МТЕЛ Јелена Триван истакла је да је компанија МТЕЛ увела интернет у тестној фази и у најудаљеније школе у Републици Српској, те да дјеца у Републици Српској имају прилику да се образују на најсавременији начин и буду заштићена од сваке опасности са интернета. „Можемо да кажемо уздигнуте главе да смо им пружили стандард који већина европских земаља нема“, рекла је Јелена Триван. Навела је да су неке од најнапреднијих земаља увеле правило да интернет у школама мора да има и софтвер за филтрирање садржаја како дјеца не би злоупотријебила ту услугу и како се интернет не би претворио у своју супротност.
„Увезли смо софтвер из ЕУ за потребе школа у Републици Српској и у БиХ. Ако постоји интерес и у Федерацији БиХ, ради смо да то спроведемо, јер та услуга тамо у овом тренутку не постоји“, навела је Триван.
Потписивање овог споразума представља једну у низу активности које се спроводе у оквиру Програма мјера за јачање безбједности и спречавања насиља у основним и средњим школама и ђачким домовима у Републици Српској, а који је усвојила Влада Републике Српске у току 2023. Године, закључено је у саопштењу Министарства просвјете и културе Републике Српске.