
Udruženje proizvođača ekološke i organske hrane“Eko-bašta“ Gradiška u saradnji sa inžerenjom poljoprivrede Petrom Ninićem, organizovalo je danas praktičnu obuku iz kalemarstva. Na oglednoj parceli Poljoprivredne škole okupilo se desetak polaznika s ciljem da nauče više o kalemarstvu, metodama i tome kako da sačuvaju stare sorte voća.
Među njima je bilo i onih sa početničkim znanjem ali i velikom željom da savladaju tehnike i metode zanata pomalo zaboravljnog i zapostavljenog.Učenik gradiške Gimnazije Dalibor Šmitran rekao je da će mu obuka dobro doći obzirom da njegova porodica ima voćnjak i bave se poljoprivredom.
Poljoprivredni inženjer i kalemar sa dugogodišnjim iskustvom, Petar Ninić pojasnio je da u literaturi postoji mnogo načina kalemljenja, ali se uglavnom koristi, kalemljenje „engleskim“spajanjem. Ninić je naglasio da vještina kalemljenja ima veliki prirodni i privredni značaj i pridonosi očuvanju starih sorti voća.
Praktičnu obuku iz kalemarstva organizovalo je Udruženje proizvoćača ekološke i organske hrane“Eko-bašta“. Predsjednk Udruženja Danko Cumbo istakao je da su, osim same obuke željeli upoznati građane sa radom Udruženja koje je osnovano s ciljem proizvodnje hrane po ekološkim principima, gdje bi serifikovanih proizvođači snabdjevali lokalno tržište hranom kontrolisanog porijekla.
S.Vidović