ВИЈЕСТИ

Обиљежено 80 година од ослобођења концентрационог логора Аушвиц

Поводом 80 година од ослобођења концентрационог логора Аушвиц у Културном центру Градишка одржано је духовно – историјско вече под називом „Страдање Срба са Козаре и Поткозарја у нацистичким логорима Трећег рајха, са посебним освртом на Аушвиц“.

У организацији Удружења „Поткозарје кроз вријеме“, о страдању српског народа Поткозарја у овом логору, говорили су владика пакрачко – славонски г. Јован и представник београдског Музеја жртава геноцида, доктор Никола Милошевски.

Истакнуто је да је потребно прецизно одредити број и народност логораша који су, њих 10 хиљада, досад вођени као Југословени.

Кустос -историчар у београдском Музеју жртава геноцида Никола Милошевски је рекао да је тема о старадању Срба у нацистичким логорима током Другог свјетског рата неистражена, али значајна за његовање културе сјећања. Он је истакао да су страдања била велика и да су припадници нашег народа страдали у готово свим логорима окупационих сила Краљевине Југославије.

Свака породица у Поткозарју носи неку посебну причу о страдању, борби, преживљавању и побједи. О томе најбоље свједоче преживјели логораши међу којим је Вељко Савић из Горњих Подградаца код Градишке, који је као десетогодишњак свједочио и на сопственој кожи осјетио пакао збјега и усташких логора.

Удружење „Поткозарје кроз вријеме“ дошло је до податка да је  од око 10.000 заточеника злогласног логора, који су у то вријеме евидентирани као Југословени, велики број био српске националности, а међу њима већински је био народ Поткозарја.Циљ овог удружења је да, његујући културу сјећања на страхоте које су преживљавали њихови преци, будућим покољењима остави легат истине која је дуго била скривана и прећуткивана.

Предсједник Удружења „Поткозарје кроз вријеме“Михаило Миливојац, је рекао да је ово духовно – историјско вече саставни дио њихових активности којима се, кроз примјену научних метода, настоји доћи до пуне истине о страдању народа Поткозарја.

Удружење је покренуло иницијативу да се некадашњи Павиљон 17 у меморијалном центру Аушвиц поново стави у функцију и тиме да допринос очувању културе сјећања како се такав злочин не би више никад поновио.

Годишњица совјетског ослобођења Аушвица 27. јануара 1945. године у свијету се обиљежава као Међународни дан сјећања на жртве холокауста.

Н.М.

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Такођер прочитајте
Close
Back to top button