Neiskorišteni turistički potencijali u krajiškim mjestima: Hvale se prirodnim ljepotama, a BACAJU SMEĆE U RIJEKE (FOTO)

U zapadnom dijelu Republike Srpske, priroda je, kao rijetko gdje, veoma darežljiva po svojim ljepotama, ali one ni približno nisu iskorištene, prvenstveno zbog nemara stanovništva i izostanka osmišljenih turističkih programa.
Na reklamnim stranicama turističkih organizacija gradova i opština, mnogo je reportaža i drugih tekstova o rijekama, jezerima, banjama, etno-domaćinstvima, lovstvu, planinama, privlačnim mjestima istorijskog i kulturnog značaja, vjerskim i drugim objektima.
Međutim, na terenu situacija se uveliko razlikuje od tvrdnji koje navode u lokalnim sredinama, a posebno turističkim organizacijama.
– Naša turistička ponuda može se svrstati u najmanje tri različita poglavlja. Generalni zaključak je da je Republika Srpska bogata zemlja po turističkim potencijalima, ali oni, u najvećem dijelu, nemaju profitabilni karakter. Turističke manifestacije u mnogim sredinama su promotivnog značaja finasirane iz lokalnih budžeta i novcem sponzora – saglasno je više sagovornika Srpskainfo.
Oni posebno upozoravaju na problem nemarnog odnosa prema prirodi, naročito rijekama koje bi mogle i trebalo da budu veliki izvor zarade od turizma, ali to ovdje nije slučaj.
Odbornik u srbačkoj Skupštini opštine Želimir Urić iz Bardače, zapuštenog turističkog područja koje je davno steklo status svjetske prirodne baštine sa velikim brojem rijetkih ribljih vrsta, te staništem ptica, poslao nam je fotografije o divljim deponijama na obalama Vrbasa i Save.
– Srbac je gradić sa odličnim geografskim položajem i turističkim potencijalom, ali je, nažalost, zapušten. Najatraktivnije lokacije su postale najveće divlje deponije. Posebno brinu gomile smeća i građevinskog otpada na desnoj obali Vrbasa, 700 metara od ušća u Savu. To je samo 500 metara od centra Srpca – navodi Urić.
Ovaj aktivista i borac za očuvanje priorode u svome kraju upozorava i na stalnu devastaciju Bardače.
– I u Bardači, na nekoliko mjesta su divlje deponije. Tim povodom postavljao sam više puta odbornička pitanja, ali do značajnije reakcije nije došlo, osim postavljanja video nadzora na prilazima jednoj od deponija smeća, ali to nije imalo bitniji uticaj. Čudi me da toliki problem ostaje nezapažen. Vjerovatno se u opštini nadaju da će poplava odnijeti smeće nekom drugom, a naše prirodne ljepote, opet prirodnim putem, biti očišćene – zaključio je Urić.
Sličan problem godinama predstavljaju i majdani u Lijevču, mada je dio, zaslugom gradske uprave iz Gradiške, očišćen i uređen.
Za pohvali su i aktivnosti Turističke organizacije, škola i drugih javnih ustanova u Gradiški koje, zajedno sa udruženjima građana, veoma temeljito osmišljavaju svoje turističke potencijale.
Oni ovog proljeća, pored ostalog, uređuju savsku obalu, gradske parkove, biciklističke staze, grade planinske objekte, afirmišu etno i vjerski turizam…
Valentina Perić, direktor Turističke organizacije Gradiška smatra ovu djelatnost veoma perspektivnom.
– U Gradiški stvaramo sve bolju turistučku ponudu, a uslov svemu je komunalna infastruktura i podizanje svijesti kod stanovništva, naročito kod mladih, o potrebi očuvanja životne sredine – smatra Valentina Perić.
Ona je najavila nekoliko programa koji tradicionalno ovde privlače veliki broj turista.
Srpskainfo / M.Pilipović