Nastavljen pozitivan trend gradiške privrede (VIDEO)

Privreda grada Gradiška, u periodu od 2016 – do 2025. godine bilježi pozitivne parametre. U navedenom periodu povećan je broj zaposlenih, broj privrednih subjekata, njihov kapital, neto dobit, dok je pokrivenost izvoza uvozom, u posljednjih osam godina stopostotna, rekao je na današnjoj konferenciji za medije gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić.
Adžić je naveo da je Gradiška mjesto sa povoljnim poslovnim okruženjem što pokazuje i usvojeni BFC standard gdje je u resertifikaciji tog standarda Gradiška osvojila 98 procenata što je najviše na Zapadnom Balkanu.
On je rekao da lokalna uprava vodi računa o ruralnom razvoju i da je u posljednje dvije godine, kroz različite vrste pomoći, podržano 15 mladih bračnih parova, dok je 331 poljoprivrednom proizvođaču dodijeljeno 4 600 hektara poljoprivrednog zemljišta, putem javnog zakupa.
„S ponosom možemo da kažemo da podržavamo mlade i žene u poljoprivredi jer je naše opredjeljenje da podržimo prvenstveno mlade koji žele da se bave realnim sektorom“, rekao je gradonačelnik Gradiške i naglasio da je kroz realizaciju nekoliko međunarodnih projekata, podržan veći broj mladih preduzetnika.
On je podsjetio da je Gradiška prepoznata kao lokalna uprava koja najbrže završava svu neophodnu administraciju za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije i dodao da su trenutno u funkciji solarne elektrane snage oko 20 megavata i da su izdate građevinske dozvole za izgradnju elektrana snage 80 megavata.
Sve navedeno prati i razvoj infrastrukture, kao uslova za razvoj privrede i privlačenje stranih investitora. Prema Adžićevim riječima, trenutno je za otvaranje proizvodnih pogona u Gradišci zainteresovano desetak kompanija iz Italije, Njemačke, Austrije, Slovenije.
Predstavljajući pokazatelje razvoja privrede na području Gradiške načelnik Odjeljenja za razvoj i međunarodne projekte Darko Vrhovac naveo je da je broj zaposlenih u posljednjih osam godina povećan za 23 odsto, sa 9 029 iz 2016. godine na 11 129 u 2025. godini što je više i od republičkog prosjeka koji iznosi 14 procenata.
Vrhovac je istakao da je broj privrednih subjekata, od 2016. do danas veći za 438, prosječna neto plata porasla je za 560 KM, prihodi privrednih društava porasli su sa 600 miliona na 1,1 milijardu KM. Njihova dobit uvećana je sa 45 na 100 miliona, što prati i povećanje kapitala za 73, 1 odsto kao i uvećanje imovine za 55 procenata.
Svi ovi pokazatelji posebno su izraženi u sektoru prerađivačke industrije, odnosno metalopreradi, drvopreradi, tekstilnoj i prehrambenoj industriji
Ono što je specifičnost Gradiške u oblasti privrede, u odnosu na ostale gradove i opštine u Republici Srpskoj i BiH jeste izvoz koji, prema riječima Vrhovca, bilježi rast za 2,2 puta.
„Izvoz privrednih društava sa područja Gradiške, 2016. godine iznosio je 210 660 000 KM, a danas je 468 074 000 KM. S obzirom da smo mi mala privreda koja mora da bude otvorena i koja zavisi od repromaterijala koji dolazi iz inostranstva, uvoz mora da prati izvoz, tako da je i uvoz porastao za nešto više od duplo“, istakao je Vrhovac i dodao da je po broju privrednih subjekata koji ostvaruju taj izvoz, Gradiška prva u Republici Srpskoj po pitanju izvoza.
S. Vidović
