
Na području Gradiške nema registrovanih slučajeva mišje groznice, potvrđeno je u Higijensko-epidemiološkoj službi Doma zdravlja Gradiška. Prethodnih dana u Republici Srpskoj registrovano je pet slučajeva mišje groznice, dok je jedna mlađa osoba preminula.
Epidemiolog, direktor Doma zdravlja Gradiška, Slađana Tepavac, rekla je da se hemoragijska groznica s bubrežnim sindromom, poznatija kao “mišja groznica “javlja sporadično i da se svake godine na području Gradiške registruju jedan ili dva slučaja zaraze. Ona je navela da je brojnost glodara u ovom periodu povećana i da je situacija pod kontrolom.
Tepavac je pojasnila da je mišja groznica akutna zoonoza koju izazivaju hantavirusi, a rezervoar zaraze su divlji mišoliki glodari kod kojih virusi ne dovode do pojave simptoma.“Čovjek se zarazi kada udiše aerosol u kojem ima izlučevina glodara, putem oštećene kože ili dodirom sluznice nosa, usta ili očiju prljavim rukama, kao i konzumiranjem hrane i vode koja je zaražena“, rekla je Tepavac.
Iz svega pomenutog lako je zaključiti da se mišjom groznicom najčešće zaraze šumski radnici, poljoprivrednici, izletnici, lovci, planinari ali i osobe koje rade u podrumskim prostorijama, tavanima, odnosno mjestima koja mogu biti potencijalna staništa glodara. Nakon zaraze simptomi se mogu javiti u vremenskom periodu od jedne do čak osam nedjelja, a najčešći su povišena tjelesna temperatura, groznica, glavobolja, bolovi u stomaku, mučnina. U najtežim slučajevima dolazi do zatajenja funkcije bubrega, a ponekad i do krvarenja pojedinih organa što vodi stanju šoka.
Mjere prevencije predviđaju sistematsku jesenju i proljećnu deratizaciju koja je obavezna prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ali i druge mjere koje preporuče stručna lica.
S.Vidović.
