VIJESTIGradiškaDRUŠTVORep.Srpska

Miljković: Zavičajni pisci i djela važni za očuvanju kulturne baštine (FOTO, VIDEO)

U okviru kampanje “Dani medijske i informacijske pismenosti” Narodna biblioteka Gradiška u saradnji sa Radio-televizijom Gradiška organizovala je danas okrugli sto posvećen zavičajnim piscima.

Učenicima Gimnazije Gradiška predstavljena je zavičajna zbirka biblioteke, zavičajni pisci i njihova uloga u očuvanju kulturne baštine, jezika i pisma.

Direktorica Narodne biblioteke Gradiška Snježana Miljković navela je da je zavičajna zbirka izuzetno važna za očuvanje vrijednosti kulturne baštine  na području određenog lokaliteta. „Mi imamo bogatu zavičajnu zbirku i veliki broj zavičajnih pisaca. To su djela književnika koji su rođeni na području Gradiške ili su pisali o kraju iz kojeg potiču. Biblioteka često organizuje književne večeri i druge događaje posvećene zavičajnim piscima“, rekla je Miljković.

Direktor Radio-televizije Gradiška Rajko Romić naveo je da je uloga medija pa tako i javnog preduzeća Radio-televizija Gradiška da proizvode različite programske sadržaje, posebno obrazovni i dokumentarni program.

Romić je naglasio da su nakon uspješnog ciklusa emisija iz književnosti započeli snimanje novog televizijskog serijala pod nazivom „Baština zavičajnih stvaralaca“ u kojem će biti obuhvaćeno više zavičajnih pisaca Kozare, Potkozarja i Krajine.

„Cilj je da sačuvamo od zaborava pisanu riječ i djela zavičajnih stvaralaca, a samim tim i pismenost. U toku sedmice medijske pismenosti, RTVG na više načina daje doprinos očuvanju medijske pismenosti. Na tome ćemo raditi i u narednom periodu, u saradnji sa drugim ustanovama i preduzećima“, pojasnio je Romić.

Bibliotekar Zavičajnog odjeljenja Milena Grbić naglasila je da Zavičajno odjeljenje prikuplja građu koja se tematskom i autorskom djelatnošću veže za Gradišku, njene stanovnike i okolinu.

„Sadržaj je raznolik. Pored monografske publikacije prikupljamo ne knjižnu građu, serijske publikacije, rukopisnu građu u legatima i fotografsku građu. Imamo preko 2 600 jedinstvenih naslova i više od 4 200 primjeraka zajedno sa legatima porodice Čubrilović, Cvjetka Bulovića, Rodoljuba Oljače i Pante Stevića uz dva fonda knjiga: Radane Vile Stanišljević i Mile Bavrlića“, navela je Grbićeva.

Profesor srpskog jezika i književnosti Snežana Gajević navela je da je čitanje jedini način da se njeguje jezik i jezička kultura, pismena i usmena.

„Knjige su jedini poligon za govornu kulturu  koja je važna i zbog lijepog i zbog  jasnog izražavanja. Branko Ćopić i  Petar Kočić su naši amblemi, vrsni pisci koji su zapostavljeni danas, dok zavičajni pisci Gradiške nisu zastupljeni u srednjoj školi. Oni su važni, ako ne zbog književnih dometa onda zbog istorijskih tema koje obrađuju“, pojasnila je Gajevićeva.

U novom televizijskom serijalu pod nazivom „Baština zavičajnih stvaralaca“ RTVG-a biće obuhvaćeno stvaralaštvo Branka Ćopića, Petra Kočića, Mladena Oljače, Dragana Kolundžije, Dragoje Lukića, Vasilija Karana, Stevke Kozić Preradović, Pante Stevića i drugih pisaca i istoričara Kozare, Potkozarja i Krajine čija su djela dio naše kulturne baštine.

Saradnici u realizaciji pomenutog programskog sadržaja su ustanove koje u opisu svoje djelatnosti imaju njegovanje kulture, književnosti, tradicije, istorije, među kojima su Srpsko prosvjetno i kulturno društvo „Prosvjeta“ Gradiška, Narodna biblioteka Gradiška, Zavičajni muzej, škole i druge ustanove.

Regulatorna agencija za komunikaciju sprovodi kampanju “Dani medijske i informacijske pismenosti”  u saradnji sa organizacijama i institucijama koje su aktivne u oblasti medijske i informacijske pismenosti, od 19. do 29. oktobra 2023. godine.

S.S.C.

YouTube player

Povezani članci

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Također pročitajte
Close
Back to top button