Međunarodni dan svjesnosti o mucanju

U Centru za mentalno zdravlje Doma zdravlja Gradiška, u posljednjih nekoliko godina, javilo se 10 do 15 pacijenata sa ozbiljnim mucanjem koje je zahtijevalo tretman, izjavio je Zoran Rajković, defektolog-logoped, povodom 22. oktobra Svjetskog dana svjesnosti protiv mucanja. Rajković je naveo da je uglavnom riječ o djeci osnovnoškolskog uzrasta i dodao da mucanje nije toliko prisustno kao što se smatra.
Pojasnio je da je mucanje odstupanje u ritmu i tempu govora. „Može se pojaviti kao normalno u dječijem razvoju od treće do pete godine i zove se fiziološko mucanje i to je najčešća vrsta mucanja kod djece, spontano se javlja i isto tako i prolazi“, naveo je Rajković.
Osim fiziološkog postoji i primarno mucanje koje zahtijeva tretman, dok se mucanje može pojaviti i u odraslom dobu usljed stresnih situacija.
„Postoje medote i oblici rada sa osobom koje se razliku u zavisnoti od tipa ličnosti, koriste se različite tehnike, odnosno tehnika „pasivnog izdaha“, koja najbrže daje rezultate“, pojasnio je Rajković i dodao da je za potpuno otklanjanje poteškoća govora potrebna cjeloživotna kontrola.
Cjeloživotna kontrola podrazumijeva i podršku cjelokupnog društva, a prema riječima Rajkovića, postoje stvari koje nikako ne trebamo činiti u razgovoru sa djetetom koje muca, a najvažnije je da biti strpljiv slušalac i dobar govorni uzor svom djetetu. Osim toga, naveo je, potrebno je svakodnevno voditi računa o govorno- jezičkoj higijeni.
S.Vidović
