БиХВИЈЕСТИГрадишкаДРУШТВОРеп.СрпскаСвијет

Литургија поводом 80 година од пробоја логора Јасеновац (ФОТО)

У манастирској цркви посвећеној Светом Јовану Крститељу, у Јасеновцу, данас је одржано молитвено сјећање на 80. годишњицу пробоја јасеновачких логораша. Ову литургијску свечаност, којој је присуствовао велики број вјерника те представника српских удружења у Хрватској, организовала је епархија славонска. Присуствовали су и представници Католичке цркве те Александер Бејукович Нуризаде, руски амбасадор у Хрватској. Његово преосвештенство владика пакрачко-славонски Јован (Ћулибрк) подсјетио је, да је 22. април 1945. године, када се посљедња група логораша пробила из Јасеновца, један од најважнијих датума у српској историји.

“Тог дана Срби треба да се окупе на мјесту пробоја, да дође у Јасеновац, јер је то мјесто симбол свеколиког страдања у Другом свјетском рату. Јасеновац је такође мјесто трагедије, мјесто покоља, логор НДХ-а страшнији од било којег нацистичког логора. Овдје је, послије свега, засијао живот самим пробојем логораша. Тога дана, 22. априла 1945. године почело је и васкрсење,” казао је владика Јован.

Он је такође рекао да 22. април има посебно мјесто и у календару Српске православне цркве, јер се тада, баш као и 28. јуна на Видовдан и 24. марта на дан почетка НАТО бомбардовања СР Југославије, служи заповједни парастос. Владика је истакао да је важно учити о Јасеновцу, али и о страдању у Другом свјетском рату.

У пробој из логора кренуло је 1 075 преосталих логораша а само њих 127 се домогло слободе. Логор Јасеновац био је стратиште за Србе, Роме и Јевреје, свих узраста и полова. Жртве су били и антифашисти. Међународна комисија за истину о јасеновачком систему хрватских концентрационих логора закључила је да су Хрвати у Јасеновцу и Доњој Градини убили више од 700 000 Срба, 80 000 Рома и 23 000 Јевреја.

Мученичка црква
Манастирска црква је саграђена 1775. године. Разорена је на почетку Другог свјетског рата 1941. године. обновљена је и освећена 2. септембра 1984. године. Током ратних сукобадеведесетих година прошлог вијека , 1991. године црква је поново оштећена, а маја 1995. оскрнављена и опустошена. Године 2000. црква је поново обновљена и тада владика славонски Сава Јурић проглашава јасеновачку цркву Рођења Светог Јована Крститеља за манастир.

Милан Пилиповић

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button