Kozaračko kolo predstavljeno kroz bajku i izložbu

U Kulturnom centru Gradiška priređena je izložba i predstavljena knjiga „Bajka o čarobnom kolu“, autora Darija Drinića, teologa iz Gradiške.
Riječ je o promociji kozaračkog kola, simbolu Kozare i Potkozarja. Vrlo je izvjesno da će se ovo narodno kolo u naredne dvije godine naći na UNESCO – ovoj listi nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. U okviru ovog projekta, čiji je nosilac KUD „Kolovit“ uz podršku više lokalnih i republičkih ustanova i institucija, realizovane su brojne aktivnosti na promociji gustog pletenog narodnog kola. Osim predstavljanja knjige, bojanke i izložbe, ranije je štampana poštanska markica, te oslikan mural na temu kozaračkog kola, na fasadi jedne od stambenih zgrada u centru Gradiške.
„Kozaračko kolo danas se još ponegdje zaigra, njeguju ga kulturno-umjetnička društva, ali da bi bilo bliže vremenu u kome živimo i mlađim generacijama, odlučili smo sa na ono što niko y regionu nije, da izmaštamo bajku o nastajanju čuvenog narodnog kozaračkog kola“, rekao je autor knjige „Bajka o čarobnom kolu“ teolog
Dario Drinić. Autor je dodao da je kozaračko kolo nama najpoznatije kao nasljeđe NOB-a, vezuje se za Kozaru i Potkozarje, ali da je njegov gen mnogo dublji u narodima Balkana. Ono nosi poruku o slobodi koja je univerzalna i najznačajnija poruka našeg naroda“, rekao je Drinić.
Promocija ove knjige je jedna u nizu aktivnosti na pripremi što kvalitetnijeg fajla za nominaciju gustog pletenog kola na UNESCO – ovu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. „Priprema ovog fajla je najdalje odmakla u odnosu na druge elemente koji se kandiduju“, potvrdila je pomoćnik ministra prosvjete i kulture Republike Srpske Tanja Đaković. Đakovićeva je rekla da je Republika Srpska, otkako je ratifikovana Konvencija o zaštiti nematerijalne kulturne baštine na nivou BiH 2009. godine, na listu UNESCO-a uspjela upisati tri elementa: Zmijanjski vez 2014. godine, Branje trave ive na Ozrenu 2018. godine, Tradicionalni uzgoj konja lipicanera, kao međudržavnu nominaciju, a trenutno je u fazi razmatranja Nevesinjska olimpijada za listu dobrih praksi, odnosno tradicionalnih sportskih igara.
Načelnik Slkužbe gradonačelnika Dragutin Kovačević naglasio je značaj svih aktivnosti na promociji kozaračkog kola za listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, ali i očuvanje nacionalnog identiteta. „Sada kada smo pri kraju ovog važnog posla, vidimo da je mnogo toga urađeno na promociji naše kulturne baštine“, rekao je Kovačević.
Nosilac kompletnog projekta je Kulturno-umjetničko društvo „Kolovit“, uz podršku Kulturnog centra i Gradske uprave Gradiška, te Ministarstva prosvjete i kulture i Muzeja Republike Srpske.
S. Trkulja
