ВИЈЕСТИГрадишкаГрадишкаДРУШТВОПРИВРЕДА

Кључ развоја Градишке у рукама младих: Пројекти вриједни 160 милиона еура

Изградња инфраструктуре у селима, отварање фабрика, поједностављене процедура приликом обезбјеђења дозвола за градњу и други видови стимулисања инвеститора, учинили су Градишку најпривлачнијим мјестом за економска улагања али и за живот у пограничном дијелу Републике Српске и БиХ. То су препознали инострани инвеститори који су овдје, током посљедњих седам година уложили 35 милиона еура.


У Новој Тополи је изграђена највећа агро-индустријска зона, отвара се све више малих, средњих и великих фабрика у градској зони те лијевчанским и поткозарским селима. Формирани су тимови младих стручњака, окупљени у Развојној агенцији “Рага”, што овдје сматрају пресудним за економски развој.

Управо млади стручњаци, казао је Зоран Аџић градоначелник Градишке, заслужни су за инфраструктурне пројекте вриједне 160 миулиона еура, који су спремни за реализацију.
“Усвојили смо Стратегију развоја, ставили акценат на капиталне инвестиције. То су препознали наши партнери из Европске уније и одобрили 25 значајних пројеката. То је промијенило Градишку и отворило нове перспективе. Зато се овдје много ради и гради,” казао је Зоран Аџић, градоначелник Градишке.

То је условило стално повећање градског буџета и других економских параметара. Овогодишњи буџет је 46 милиона КМ.
Економиста и одборник у Градској скупштини Ненад Адамовић, сматра да је најзначајнији искорак у стварању повољног амбијента, обезбијеђен улагањем у инфраструктуру пословне зоне у Новој Тополи, гдје је и највише усмјерена пажња домаћих и страних инвеститора.


“Опредјељеност градске управе за подршку инвеститорима, огледа се, поред осталог, у минималним роковима за добијање потребних дозвола. То је, са економског аспекта веома значајно. Упркос рецесији којом је захваћено европско тржиште, раст каматних стопа, драстично поскупљење енергената, Градишка је пронашла рјешење. Искористила је своју географску позицију, природне потенцијале, посебно у пољопривреди и преради дрвета, али и металској индустрији, те се успјешно прилагодила овим околностима,” сматра Адамовић.

Зато се град на Сави, позиционирао на значајном мјесту економске мапе региона. Сасвим је реално, каже млади економиста који припада тиму нове генерације, очекивати још динамичнији развој.

Милан Пилиповић

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button