Како да шарате Васкршња јаја као што су то радиле наше баке?


Мијаиловићева је истакла да се за фарбање јаја највише користи црвена боја. По традицији, за то се користи љуска црвеног лука.
– Дан прије бојења се љуска стави у воду да мало отпусти боја и сутра се јаја кувају. То је најздравија техника јер ако јаје пукне, не смета ако оде мало боје у њега – објаснила је Мијаиловићева.
Према њеним ријечима, шарање јаја пчелињим воском је најљепша, али и најтежа техника украшавања.
– Јаја морају бити млака, а не хладна пошто восак треба да се топи. У восак се убада посебном писаљицом, како се то некад звало, а може и пером за туш или мастило. На перу остане млаког воска и тако се прати линија на јајету. Некада су биле посебне шаре, моја мајка је имала лист на којем су биле врсте шара и свака шара била је симбол нечега. Тога сад више нема, али ми старије чланице се сјећамо тога. Могу бити и праве и криве линије, тачкице, цртице, зависи ко шта воли – рекла је Мијаиловићева.
Друга традиционална техника је шарање травом.
– Јаја могу бити хладна, наберемо травчица, листића, ситнијих и крупнијих. Ставимо јаје и лист у воду да се овлажи и тако мокар лист ставимо на јаје, притиснемо руком, а онда празном чарапом замотамо јаје и завежемо чврсто да трава буде приљепљена за јаје. Тад се јаја кувају. Јаја приме боју, а тамо гдје је био лист, јаје је бијело – навела је Мијаиловићева.
РТРС