ВИЈЕСТИГрадишкаЗАНИМЉИВОСТИПРИВРЕДАРеп.Српска

Илија опчињен производњом јагода, све прода на кућном прагу

Ове сезоне Илија Ковачевић, зачетник производње јагода у Турјаку, једини у овом поткозарском крају има добар род, без обзира на неповољне временске услове.

Посједује 2.500 садница, а рачуна на род од двије тоне. Овогодишња цијена јагоде је седам марака. Илија каже да има сигуран пласман јер купци долазе на кућни праг.

„Претходних година, када сам имао већу производњу, ангажовао сам више берача. Сада све радим самостално, од садње до бербе, осим повременог ангажовања једног радника“, каже Илија.

Он је по производњи јагоде постао узор у своме крају.

Остали мјештани Турјака баве се производњом поврћа и воћа, каже наш саговорник, јер је то традиција коју не напуштају.

Карактеристично је да се Ковачевић први у турјачком крају, прије више од једне деценије, опредијелио за интензивну производњу јагода.

„Живио сам неколико година у околини Лакташа, међу мјештанима који деценијама успјешно производе јагоду. Тамо свака кућа има бар дунум под јагодама. За мене је то била непозната грана пољопривреде, али сам био веома знатижељан и упоран да од њих научим како се производе јагоде“, описао нам је Илија Ковачевић своја прва искуства у овој дјелатности.

Добри резултати видљиви су на његовом посједу и ове године.

„Знање је највећи капитал. То сам схватио већ на почетку јер без сталног праћења стручних достигнућа не може се много постићи. Производња јагоде давно ме опчинила и то радим са великом љубављу, упорношћу и стрпљењем“, казао нам је Ковачевић.

У потпуности је овладао технологијом, а више пута је награђиван на сајмовима јагодара у Слатини и другим мјестима у региону. Он сматра да је Поткозарје веома погодно за ову производњу зато што је природа дарежљива, те здравија него у равничарским крајевима.

„Моји јагодњаци су високо на обронцима Козаре, готово у дивљини, гдје нема много штетника. Засаде третирам против племењаче и лисне уши, прије цвјетања, а послије тога уопште не употребљавам хемију. Зато су јагоде овдје веома здраве, миришу и слатке су. Парцеле прекривам сламом која задржава влагу и штити саднице које не дотичу прљаво тло“, описује Ковачевић искуства у овој производњи. Сочне плодове бере већ петнаестак дана.

„Ове године род је умањен због мраза и хладноће, али и свакодневне кише. Ипак, задовољан сам јер је умањен род надомјестила повољна цијена“, каже овај произвођач јагоде.

Осим јагоде, Илија Ковачевић производи и лук, кромпир, краставац, свакојако поврће, воће, узгаја стоку.

Својим примјером показује да се на селу вриједним рукама и добрим планирањем може много произвести, а од свог рада лијепо живјети. Овај вриједни мјештанин Турјака је своје њиве које су годинама биле запуштене претворио у плодне и огледне парцеле.

Производња јагоде пољопривредницима доноси први новац у сезони. Зарада је добра, а улагања нису велика и враћају се већ с пуним родом, за годину дана, сматрају стручњаци.

„За јагоду су најповољнији положаји који нису изложени вјетру и акумулацији хладног ваздуха. За ране сорте најбољи су јужни предјели, гђе се не јављају касни прољетни мразеви јер је ту раније сазријевање за десетак дана него на сјеверним предјелима“, кажу стручњаци.

Милан Пилиповић/Независне новине

Повезани чланци

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button